Nowa książka dr. Emiliana Prałata

9 grudnia w auli Liceum Ogólnokształcącego odbyła się promocja najnowszej książki regionalnego badacza rodu Chłapowskich.

„Ród historii – historia rodu. Archiwum kopaszewskie Chłapowskich” – bo taki tytuł nosi nowa pozycja dopełnia serię wydawniczą autora z cyklu Miejsca i Sztuka” poświęconą czterem miejscowościom powiatu kościańskiego, czyli Turwi, Rąbiniowi, Kopaszewu i Racotowi.

Podczas promocji obecnych było wielu znamienitych gości, w tym potomkowie rodu Chłapowskich: Maria Chłapowska-Naskalska, prof. Krzysztof Chłapowski i Stanisław Chłapowski.

– Bardzo zależało mi, by trochę odmitologizować Chłapowskich, zwłaszcza generała Dezyderego, który jest postacią niemalże z brązu czy z marmuru mówił dr Prałat  omawiając okoliczności powstania książki, jej układ oraz najciekawsze elementy i materiały. – Pamiętajmy, że to był bardzo surowy ojciec, zwłaszcza w stosunku do swoich synów. Karcił ich często, słownie na szczęście. Te uwagi, te napominania, w gruncie rzeczy wyszły im na dobre, czego dowodem jest Stanisław Chłapowski, który w listach pojawia się jako drogi i niesforny Staś, a który po Dezyderym był chyba najwybitniejszym rolnikiem w rodzinie Chłapowskich.

 Promocja odbyła się nieprzypadkowo w murach kościańskiego liceum, którego Emilian Prałat jest absolwentem. Książka ukazała się nakładem Archiwum Państwowego w Lesznie, dzięki wsparciu finansowym Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych oraz samorządów miasta i gminy Kościan, a także powiatu kościańskiego.

Więcej informacji na temat tej, jak i innych publikacji dr. Prałata można znaleźć na stronie:  http://epralat.edu.pl. Poprzez tę stronę można również zamówić poszczególne wydawnicze pozycje.

 

Zapisz