Muzeum zaprasza

W Muzeum Regionalnym im. dr. Henryka Florkowskiego w Kościanie można zobaczyć dwie wystawy przygotowane specjalnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

dzieje-polski_wystawaPierwsza z nich zatytułowana jest „Dzieje Polski pędzlem i dłutem. Od chrztu do niepodległości”, a jej głównymi bohaterami są dwa imponujące dzieła. Jedno z nich to płaskorzeźba autorstwa kościaniaka, Mariana Malińskiego przedstawiająca wybrane wydarzenia związane z historią Polski, od chrztu Mieszka I w 966 r. do Bitwy Warszawskiej z 1920 r.

Z kolei obraz zatytułowany „Chrzest Polski” to drugie dzieło, które możemy podziwiać na wystawie. Obraz o powierzchni 3,7 m x 1,7 m przedstawia przełomowy moment jakim było przyjęcie chrześcijaństwa i stanowi jednocześnie pierwszą część tryptyku poświęconego dziejom naszego kraju. Autorami obrazu są polscy artyści pochodzenia ukraińskiego – Iwan Maliński i jego córka Iryna Malińska.

Okazałe otwarcie tej wystawy odbyło się 8 listopada, a dzieła będzie można podziwiać do 22 listopada.

Na drugą wystawę składają się fragmenty oryginalnej scenografii, rekwizyty i kostiumy wykorzystane w filmie “Karbala” opowiadającym o obronie ratusza polskich  żołnierzy służących na misji w Iraku.