„Mniej plastiku w Kościanie”

To hasło zachęcające do tego, by na różne sposoby ograniczać zużycie plastiku. Przy pomocy plakatów miasto będzie nakłaniać m.in. do używania bawełnianych toreb na zakupy.

Wiadomo nie od dziś, że plastikowe opakowania stanowią poważny problem ekologiczny na całym świecie. Jak się okazuje, w samym Kościanie zużywamy aż 410 ton plastiku rocznie.

Dlatego miasto przyłącza się do ekologicznego trendu i będzie zachęcać mieszkańców do ograniczenia używania plastiku. Chodzi przede wszystkim o nieużywanie plastikowych naczyń i sztućców, a także worków foliowych, a zamiast nich stosowania np. opakowań biodegradowalnych.

 – Dużym problemem są opakowania, w których kupuje się jedzenie na wynos. Warto, żebyśmy z nich nie korzystali, tylko przychodzili z własnymi naczyniamimówi burmistrz Piotr Ruszkiewicz.Kiedyś były modne tzw. trojaczki do jedzenia. Pamiętam, jak się nosiło w nich jedzenie z różnych stołówek. Myślę, że warto byłoby do tego wrócić.

W ramach akcji, poza działaniami uświadamiającymi, mieszkańcom Kościana rozdawane będą torby ekologiczne, opatrzone napisami w gwarze poznańskiej. Będą więc one jednocześnie propagować wielkopolskie tradycyjne słownictwo. Torby będą dostępne m.in. w Urzędzie Miasta za około miesiąc.