Minister wręczyła naszym samorządowcom promesy na inwestycje [ZDJĘCIA]

Minister Rodziny i Polityki Społecznej wręczyła dziś samorządowcom powiatu kościańskiego promesy na realizację inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Na spotkaniu obecni byli wszyscy szefowie samorządów.

Spotkanie odbyło się w Kościańskim Ośrodku Kultury, a poza minister Marleną Maląg gościli na nim sekretarz stanu w kancelarii premiera Jan Dziedziczak, radni powiatowi Prawa i Sprawiedliwości: Stefan Żurkiewicz i Dorota Słowińska oraz samorządowcy: starosta kościański Henryk Bartoszewski, burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz, wójt gminy Kościan Andrzej Przybyła, burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak, burmistrz Czempinia Konrad Malicki i burmistrz Krzywinia Jacek Nowak.

– Zaczęliśmy program służący temu, aby Polska intensywnie się rozwijała w najmniejszych zakątkach. Nie chodzi tylko o duże miasta i małe miejscowości ogrzewające się tym, co jest w tych dużych miastach, ale przede wszystkim o dynamiczny, zrównoważony rozwój całego kraju, to jest nasz priorytet – mówiła minister Marlena Maląg. Ponadto minister stwierdziła, że mimo przeciwności, jakie przyniosła ze sobą pandemia, rząd cały czas będzie realizował programy pomocowe dla rodzin, w tym 500+, programy dla seniorów, dobry start, mama 4+, maluch+, programy dla seniorów. Istotą Programu Inwestycji Strategicznych, zdaniem minister, jest z jednej strony rozwój kraju i inwestycje, a z drugiej wsparcie dla rodzin.

– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy uczestniczyć w uroczystości świadczącej o tym, że rząd dotrzymał słowa – mówił z kolei minister Jan Dziedziczak. – Chodzi o politykę zrównoważonego rozwoju. Przez pierwsze 25 lat po 90. roku poprzednie rządy inwestowały w duże ośrodki naszego kraju. Poznań, Wrocław, Warszawa rozwijały się wspaniale i szybciej niż reszta kraju. Chcielibyśmy natomiast, by te mniejsze ośrodki rozwijały się tak samo szybko. Stąd programy rządu jak Polski Ład. Minister podkreślił, że to jest pierwsza transza programu, a przed nami jeszcze kilka kolejnych.

– Zarzuca się nam, że jesteśmy przeciwko samorządom. A nic bardziej mylnego. Bo jak wyglądała realizacja tych wniosków? Rząd tu nic nie narzucał. To były Państwa wnioski jako samorządu, na co te pieniądze powinny być przeznaczone i jakie inwestycje realizowane – podkreślał Jan Dziedziczak.

Z kolei samorządowcy Ziemi Kościańskiej odbierając promesy dziękowali za nie podkreślając istotę dofinansowywanych inwestycji dla mieszkańców, ale także zwracając uwagę, że w kolejce czekają kolejne inwestycje.

Przypomnijmy, że łącznie 39 mln zł trafi do samorządów powiatu kościańskiego w ramach pierwszej edycji programu “Polski Ład”. Wsparcie otrzyma każda z gmin. Najwięcej miasto Kościan, bo nieco ponad 10 mln zł. Z tych pieniędzy zrealizowana zostanie kompleksowa termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 1 z salą gimnastyczną oraz dach szkoły oraz przebudowana zostanie ul. Żółtowskiego w Kościanie. Z kolei gmina Kościan otrzymała 4 mln zł na przebudowę drogi w Pianowie wraz z oświetleniem, gmina Śmigiel 4,5 mln zł na przebudowę ciągu dróg gminnych ul. M.Konopnickiej, Północnej, Kościańskiej w Śmiglu oraz Zjazdowej w Koszanowie, gmina Krzywiń 4,75 mln zł na przebudowę Stacji Uzdatniania Wody w Rąbiniu wraz z budową 2 zbiorników i siecią wodociągową Rąbiń – Łuszkowo, gmina Czempiń 5 mln zł na uzbrojenie terenu aktywizacji gospodarczej i wsi Nowe Borówko w sieć kanalizacji sanitarnej i wodociągowej. Z kolei samorząd powiatu kościańskiego dostanie 8,5 mln zł na przebudowę drogi od DW432 przez Zbęchy, Zbęchy Pole do DW308 w Nowym Dworze.

Fot. Milena Waldowska