Kręcili film w Śmiglu [ZDJĘCIA]

W gminie Śmigiel przez dwa pierwsze weekendy czerwca trwały zdjęcia do filmu fabularyzowanego przedstawiającego historyczne wydarzenia na ziemi śmigielskiej w okresie okupacji.

W pierwszy weekend czerwca większość scen filmowcy nagrywali w centrum miasta. W drugi weekend za plener filmowy posłużyły m.in. tereny otwarte za śmigielskimi wiatrakami.

W styczniu  Piotr Świdziński, mieszkaniec Śmigla, który na co dzień jest nauczycielem w Zespole Szkół w Luboniu, wspólnie z Anitą Plumińską-Mieloch dyrektorką tejże szkoły zwrócili się do burmistrza Śmigla z propozycją współpracy przy realizacji filmu o realiach II wojny światowej na Ziemi Śmigielskiej. Pokłosiem rozmów było podpisanie trójstronnego porozumienia. Producentem filmu jest Zespół Szkół im. Kryptologów Poznańskich w Luboniu, a przedsięwzięcie wspiera Gmina Śmigiel oraz Centrum Kultury w Śmiglu.

Szkoła w Luboniu ma już na swoim koncie podobną produkcję. Film pt. „Kiedyś byliśmy sąsiadami” miał swoją premierę w tym roku, najpierw w Luboniu, a później 2 maja w Śmiglu. Autorką scenariuszy do obu filmów jest Anita Plumińska-Mieloch. Śmigielski scenariusz oparty na prawdziwych wydarzeniach, konsultowany był z miejscowymi regionalistami.

Zdjęcia do filmu odbywały się z udziałem aktorów amatorów, grup rekonstrukcyjnych oraz statystów, w tym mieszkańców gminy Śmigiel.  Premiera filmu zaplanowana jest  na listopad.

Fot. UM Śmigla