Kościańska sztafeta dla Jana Pawła II

Dziś obchodzimy setną rocznicę urodzin papieża – Polaka. Z kolei 20 lat temu, z okazji 80. urodzin Karola Wojtyły oraz wejścia chrześcijaństwa w trzecie tysiąclecie, sztafeta z Kościana pobiegła do Watykanu i osobiście złożyła życzenia papieżowi.

fot. Archiwum Prywatne Romana Talikadze.

Inicjatorem Sztafety Maratońskiej Kościan-Watykan był Roman Talikadze, prezes LKS Sana Kościan. Składająca się z 12 osób grupa biegła całą trasę z Kościana do Rzymu, oczywiście się wymieniając. Wyprawę eskortował samochód i autokar, którym podróżowały jeszcze osoby towarzyszące. Przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki wsparciu finansowemu lokalnych samorządów.

Papież przyjął grupę na prywatnej audiencji. Jak wspominają uczestnicy wyprawy, Ojciec Święty wiedział, gdzie leży Kościan, a także, że jest u nas szpital psychiatryczny.

Z kolei kościański fotoreporter, Bogdan Ludowicz, miał okazję fotografować Jana Pawła II 20 lat wcześniej w Gnieźnie, podczas pierwszej pielgrzymki po wyborze na papieża. Historyczna wizyta miała miejsce w dniach 2-10 czerwca 1979 roku, a papież poza Gnieznem odwiedził wówczas jeszcze Warszawę, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim, Nowy Targ. Wszędzie, jak podczas każdej pielgrzymki do Ojczyzny, witały go tłumy.

Fot. Bogdan Ludowicz