Kościaniak ubiegł Szymona Hołownię i zarejestrował partię Polska 2050

Dziś o Kościanie jest głośno w całym kraju. To właśnie u nas Włodzimierz Zydorczak zarejestrował partię o nazwie, z którą kojarzony jest Szymon Hołownia. Startujący w ostatnich wyborach prezydenckich Hołownia swojej partii jeszcze nie zarejestrował.

O sprawie informuje portal rp.pl. Szymon Hołownia, który po wyborach prezydenckich, w których zajął trzecią lokatę,  zarejestrował stowarzyszenie Polska 2050. 3 listopada skierował z kolei wniosek do sądu o rejestrację partii politycznej.

Partia nie została jednak jeszcze zarejestrowana, a tymczasem inna partia z siedzibą w Kościanie zmieniła swoją nazwę na Polska 2050. Dotąd partia z Kościana nazywała się Jeden-PL. To jedno z 90 ugrupowań zarejestrowanych w Polsce. Prezesem partii jest Włodzimierz Zydorczak, który nie ukrywa, że jest ona „partią zamrożoną”.

Partia Polską 2050 oficjalnie stała się jednak już 26 października 2020 roku, ale dopiero dziś ten fakt ujrzał światło dzienne. Nazwę zatwierdził na posiedzeniu niejawnym Sąd Okręgowy w Warszawie.

Z kolei Michał Kobosko, szef powstającej partii Hołowni twierdzi, że 3 listopada, czyli w momencie złożenia wniosku o rejestrację partii Hołowni, informacje o istnieniu ugrupowania Polska 2050 nie figurowały jeszcze w rejestrze Sądu Okręgowego w Warszawie. Poza tym od początku współtworzona przez niego partia miała nazywać się trochę inaczej, czyli „Polska 2050 Szymona Hołowni”.

Jak tłumaczy z kolei przyjętą nazwę Włodzimierz Zydorczak? – Kilka miesięcy temu przyszli do nas ludzie, którzy odeszli od Szymona Hołowni, z propozycją, by zarejestrować partię pod tą nazwą. Zmieniliśmy nazwę po to, by oni nie zrobili tego sami, bo byłoby to wymierzone w Hołownię, albo żeby nazwa nie została zajęta przez osoby sympatyzujące z PiS – powiedział Włodzimierz Zydorczak cytowany przez „Rzeczpospolitą”. – Zabezpieczyliśmy tę markę dla niego, licząc na współpracę, o czym poinformowaliśmy go e-mailowo.

Tymczasem otoczenie Szymona Hołowni nie docenia tego gestu. Michał Kobosko mówi, że trwa oczekiwanie na decyzję sądu, a w przypadku zaistnienia sporu partia Hołowni podejmie odpowiednie kroki prawne.