Kościan na pierwszym miejscu wśród zaszczepionych gmin

Ponad 36 tys. mieszkańców powiatu jest już w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19. Najwięcej osób zaszczepiło się w Kościanie, który przoduje również w regionie.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia w powiecie kościańskim na dzień 30 lipca (godz. 8:00) zaszczepionych dwoma dawkami lub szczepionką jednodawkową jest dokładnie 36 130 osób. To już zatem prawie połowa mieszkańców powiatu, których łączna liczba wynosi około 79 tysięcy.

W samym Kościanie 54,3 proc. mieszkańców otrzymało pełny cykl szczepień. W gminie Czempiń pełny cykl szczepień przyjęło 47,2 proc. mieszkańców. Na trzecim miejscu jest gmina wiejska Kościan, gdzie w pełni zaszczepionych jest 43 proc. mieszkańców.

W gminie Śmigiel zaszczepionych dwoma dawkami (lub jedną w przypadku szczepionki Johnson & Johnson) jest 41,1 proc. mieszkańców. W gminie Krzywiń zaszczepionych pełną dawką jest 36,6 proc. mieszkańców gminy Krzywiń.

Miasto Kościan przoduje w tym rankingu wśród gmin naszego regionu, jednak trochę brakuje jeszcze do najlepszych w skali kraju. Gminą z największą wszczepialnością w Polsce jest bowiem gmina miejska Podkowa Leśna w woj. mazowieckim, gdzie pełny cykl szczepień przyjęło dotychczas 63 proc. mieszkańców. W Wielkopolsce najwięcej osób zaszczepionych pełną dawką mieszka w Poznaniu, gdzie wyszczepialność wynosi 60,8 proc.

Jednak Kościan w regionie leszczyńskim może pochwalić się największą wyszczepialnością wśród małych gmin do 30 tys. mieszkańców. Tym samym prowadzi w swojej kategorii w konkursie ogłoszonym przez pełnomocnika rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

Grafika: Starostwo Powiatowe w Kościanie