Kościan z czasów międzywojnia

Jak co roku w sobotę w połowie lutego w centrum miasta będzie można poczuć klimat lat 20. i 30. XX wieku. Wszystko to za sprawą piątej edycji gry miejskiej „Kryptonim Wolność”.

gra_miejska-100W tym roku grę zaplanowano na sobotę 20 lutego. Ale w zasadzie podczas całego przedostatniego lutowego weekendu odbywać się będą różne wydarzenia nawiązujące do historii początku XX wieku. Gra miejska ma na celu upamiętnienie i popularyzację wiedzy historycznej na temat Powstania Wielkopolskiego, a w szczególności kościańskiej Rezerwy Skautowej im. Jana III Sobieskiego. Rozgrywa się w przestrzeni miejskiej – zarówno na powietrzu, jak w budynkach. Angażuje przede wszystkim młodzież, która w 4-6-osobowych grupach realizuje różne zadania (misje) i zdobywa punkty. Jednak również wielu mieszkańców udziela się do pomocy przy organizacji poszczególnych zadań, a osoby, które pojawiają się w centrum, również nie omijają niespodzianki.

W tym roku bogaty program przygotowuje m.in. Kościański Ośrodek Kultury. W piątek 19 lutego zostanie otwarta wystawa fotograficzna, na którą składać będą się trzy elementy. Pierwszy to zdjęcia wykonane przez mieszkańców podczas poprzednich edycji gry wyłonione w konkursie. Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na stronie www.kok.koscian.pl. Na drugi element będą składać się fotografie przedstawiające mieszkańców Ziemi Kościańskiej uczestniczących w Powstaniu Wielkopolskim, a trzeci prace fotoreportera Bogdana Ludowicza wykonane podczas poprzednich edycji zabawy. Z wystawą będzie też wiązała się jedna z misji dla uczestników gry, którą będą mieli do rozwiązania w sobotę.

Tego dnia również KOK przygotował atrakcję dla najmłodszych. Będą to warsztaty budowy wybranej zabawki z początku XX w. Dzieci będą ją konstruować, malować, a gotową będą mogły zabrać do domu

W niedzielę widzowie, którzy pojawią się w sali widowiskowej będą mogli szczególnie poczuć klimat lat 20. i 30. W programie zatytułowanym „Śpiew, fokstrot i kulinaria” na oczach osób siedzących przy stoliczkach kucharz z jednej z poznańskich restauracji będzie przygotowywał potrawy, które wówczas serwowano w restauracjach. Z kolei na scenie tancerze wykonają tańce z czasów, kiedy narodził się fokstrot.  Przedwojenne piosenki w operetkowym stylu przypomni natomiast kościaniakom Mikołaj Sempczak, a akompaniować mu będzie Katarzyna Wojtkowiak.