Kolejne nauczycielki „Ratajczaka” we Włoszech

Ostatnie szkolenie nauczycieli z ZSP im. F. Ratajczaka w Kościanie w projekcie „SMART Szkolenia Motywacja Aktywność Rozwój Trwałość” odbyło się w Rzymie w dniach od 6 do 17 września.

Do Rzymu tym razem pojechały cztery nauczycielki: Izabela Konieczna, Katarzyna Marciniak-Helińska, Beata Pawlak i Małgorzata Pelczyńska. Organizacją przyjmującą nauczycieli i organizującą szkolenie była firma Enso Group Ltd z Wielkiej Brytanii. Językiem szkolenia był angielski.

Przypomnijmy, że projekt był realizowany w Zespole Szkół im. Franciszka Ratajczaka od 2019 r., a na szkolenia do Hiszpanii i Włoch wyjechało łącznie 16 nauczycieli w ubiegłym, jak i w tym roku. Wyjazdy poprzedzone były kursami przygotowawczymi.

Tematyka ostatniego wyjazdu szkoleniowego do Rzymu obejmowała przede wszystkim przybliżenie uczestnikom pracy z uczniem metodą odwróconej lekcji – flipped teaching. Instruktorami byli nauczyciele pracujący na co dzień w rzymskiej szkole Scuola Maria Ausiliatrice. Cztery nauczycielki z Kościana miały możliwość przygotowania i wykorzystania autentycznych materiałów do tworzenia zajęć nową metodą. Udoskonaliły także swoje umiejętności pracy w grupie oraz komunikowania się w języku angielskim.

 – Wyjazd do Rzymu był dla nas niezwykłym doświadczeniem oraz przygodą. Miałyśmy możliwość zapoznania się z nową metodą pracy z uczniami. W naszym odczuciu celem tego szkolenia jest przeniesienie dobrych praktyk nauczania do naszej szkoły.

Aktywnie uczestniczyłyśmy w warsztatach wykorzystując autentyczne materiały do tworzenia lekcji tą metodą. Prócz tego ćwiczyłyśmy język angielski w praktyce. Zwieńczeniem naszej dwutygodniowej pracy było przedstawienie naszego scenariusza takich zajęć oraz uzyskanie certyfikatu udziału w programie Erasmus – oceniają szkolenie nauczycielki. – Dzięki wyjazdowi miałyśmy również możliwość zapoznania się z kulturą, architekturą oraz niezwykłymi zabytkami Wiecznego Miasta.  Urzekły nas szczególnie takie miejsca jak Watykan, Koloseum, Fontanna di Trevi oraz wspomniane powyżej Zatybrze i Awentyn. Miasto zachwyciło nas swoim urokiem, wąskimi uliczkami, niezwykłymi rzeźbami, pięknymi fontannami o soczystą zielenią. Każdego dnia miałyśmy możliwość smakowania nowych potraw charakterystycznych dla tego regionu. Dużym przeżyciem była wycieczka do Ostii Antica i możliwość obcowania z historią.

Fot. Archiwum ZSP im. Ratajczaka Kościan