Jeszcze 275 tys. bonów turystycznych do wykorzystania w Wielkopolsce

Do tej pory w województwie wielkopolskim aktywowano 136 tys. bonów turystycznych na kwotę prawie 118 mln zł. Stanowi to 33 proc. wszystkich przysługujących w naszym województwie bonów.

Do wykorzystania pozostało jeszcze ponad 275 tys. bonów. Na ich aktywację uprawnieni mają czas jeszcze przez najbliższy rok, do 31 marca 2022 r.

Świadczenie w formie bonu turystycznego przyznawane jest na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego rodzice dostaną dodatkowy bon o takiej samej wysokości, tj. 500 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Prawo do bonu ustalane jest na podstawie informacji z bazy danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Wszelkie kwestie związane z uprawnieniami do bonu oraz z uprawnieniami podmiotów turystycznych wyjaśnia Polska Organizacja Turystyczna.

Obsługa bonu odbywa się w systemie teleinformatycznym ZUS. Aby skorzystać z Bonu wystarczy mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. – Bon można aktywować w dowolnym momencie, po podaniu danych kontaktowych, w tym adresu e-mail i numeru telefonu. Osoby, które mają niepełnosprawne dziecko i chcą uzyskać dodatkowe świadczenie, mogą na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł. Płatności bonem są realizowane w oparciu o komunikację SMS wyjaśnia Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.