Jarmark Mikołajkowy i świąteczne iluminacje w Czempiniu [ZDJĘCIA]

Fantastyczna, świąteczna atmosfera panowała w niedzielę w Czempiniu. W południe w Tlenowni rozpoczął się jarmark z dodatkowymi atrakcjami, a gdy się ściemniło, uroczyście odpalono świąteczne iluminacje na Rynku.

Czempiń. Jarmark Mikołajkowy i Świąteczne Iluminacje

Tłumy czempinian, ale i całego powiatu postanowiły w niedzielę odwiedzić Jarmark Mikołajkowy w Czempiniu. Ma on już ugruntowaną pozycję w kalendarzu gminnych wydarzeń, ale w tym roku po raz pierwszy postanowiono zorganizować imprezę w Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia.

Okazało się to być strzałem w dziesiątkę. Bez wątpienia uroda Tlenowni stanowiła doskonałe tło dla bożonarodzeniowych stoisk, które ustawiono zarówno wewnątrz budynku, jak i na dziedzińcu oraz z tyłu na parkingu. Dzięki temu jeżeli ktoś lekko zmarzł krążąc wśród straganów na dworze, mógł ogrzać się w środku. Ponadto wnętrze budynku i pawilonów wykorzystano na dodatkowe inicjatywy, jak warsztaty i animacje, pokazy filmów krótkometrażowych o tematyce świątecznej, a nawet spotkanie autorskie. Nie zabrakło również wspólnego pieczenia pierników z burmistrzem Czempinia Konradem Malickim i jego zastępcą Andrzejem Sochą.

To, co jednak najbardziej przyciągało zwiedzających, to oczywiście kolorowe stragany. Królowały na nich ozdoby świąteczne, w tym rękodzieło, ale były też ubrania, skarpetki z motywem bożonarodzeniowym czy poduszki. Ponadto można było zakupić wyroby drewniane, magnesy, naczynia i oczywiście coś dla ciała, czyli świąteczne wypieki, zdrową i naturalną żywność, czy grzańce. Pomiędzy stoiskami przemieszczali się szczudlarze, Mikołaje czy śnieżynki, z którymi można było zrobić sobie wspólne zdjęcie. Świąteczny nastrój dopełniały choinki i świecące dekoracje, które szczególnie klimatycznie prezentowały się po zmroku.

Jedyny minus, który można było zaobserwować to długość trwania jarmarku, który zaplanowano do godz. 16.00. Tymczasem krótko przed jego zakończeniem do Tlenowni zmierzało jeszcze sporo osób. Stoiska w związku z tym były czynne nieco dłużej.

Kulminacyjnym miejscem dla mikołajkowej niedzieli był czempiński Rynek. Tutaj o godz. 16.30 nastąpiło głośne odliczanie, po którym oficjalnie odpalono świąteczne światełka w centrum miasta. A jest ich naprawdę sporo. Światełkami przyozdobiono drzewka i krzewy, jest też sporo świecących figur. W centralnym miejscu stoi z kolei choinka. Lampki rozświetlają także drzewka wzdłuż głównej drogi przebiegającej przez Czempiń, a także Zielony Rynek. Efektowne są również iluminacje przed Urzędem Gminy.

Fot. Milena Waldowska