Hołd poległym w rocznicę napaści sowieckiej [ZDJĘCIA]

17 września, w 83. rocznicę napaści ZSRR na Polskę, oddano hołd poległym na Starym Cmentarzu Parafialnym w Kościanie pod Krzyżem Katyńskim.

Na cmentarzu w sobotni poranek przybyły delegacje władz samorządowych miasta, gminy Kościan i powiatu kościańskiego, a także kombatanci, harcerze i członkowie Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

– 17 września 1939 roku to symboliczny początek sowieckiej dominacji nad Polską trwającej przez kilkadziesiąt następnych lat. Dominacji, z której uwolniliśmy się dopiero w latach 90-tych minionego wieku. Wspominamy wydarzenia sprzed 83 lat i ich dramatyczne konsekwencje w sytuacji szczególnej. Za naszą wschodnią granicą znów spadają bomby, giną ludzie, popełniane są wojenne zbrodniepodkreślił w przemówieniu burmistrz Kościana, Piotr Ruszkiewicz.

Krzyż Katyński został odsłonięty w 2007 roku na Starym Cmentarzu Parafialnym w Kościanie. Umieszczony został na kamiennym postumencie ze śladami po kulach karabinowych. Po obu stronach podstawy krzyża znajdują się tablice z nazwiskami zabitych przez NKWD mieszkańców Ziemi Kościańskiej.

Fot. UM Kościan