Garaże w kościańskiej strażnicy już po remoncie [ZDJĘCIA]

Zakończył się trwający kilka miesięcy remont i przebudowa garaży, a także montaż instalacji fotowoltaicznej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie. Oficjalne otwarcie planowane jest na wrzesień.

Garaż to centralne miejsce w każdej jednostce straży pożarnej, więc przeprowadzona inwestycja ma duże znaczenie. Umowę na wykonanie prac podpisano w lutym, a prace remontowe miały bardzo duży zakres.

Generalny remont obejmował m.in. wymianę całości instalacji elektrycznej i grzewczej. Została skuta stara posadzka i tynki na ścianach, na których położono płytki do wysokości 2 metrów, a powyżej nowe tynki. Nowa posadzka przemysłowa została wyposażona w odpływ liniowy, a po upływie około 3 miesięcy zostanie ponownie zakonserwowana i wymalowane zostaną linie kierunkowe. W części garażu zdemontowano podwieszany sufit z płyty obornickiej i zamontowano nowy. By ułatwić garażowanie pojazdów, usunięto kilka słupów stalowych. Stare słupy z cegły klinkierowej zostały odnowione, natomiast na pozostałych położono płytkę z klinkieru.

Ponadto w ramach prac wyremontowano pomieszczenia przylegające do garażu, w których powstała szatnia na ubrania bojowe, pomieszczenie na sprzęt dla grupy wodno-nurkowej, a w jednym z pomieszczeń został zamontowany agregat prądotwórczy, który wcześniej znajdował się w garażu. Od strony placu wewnętrznego, w miejscu gdzie znajdowało się okno, zamontowana została nowa brama garażowa. Powstał również nowy przedsionek przed wejściem do garażu a pomieszczeniami socjalno-bytowymi strażaków. W trakcie prac zapadła decyzja o wymianie frontowych bram garażowych na nowe, a stare bramy zamontowane zostały do garaży gospodarczych, które znajdują się na placu wewnętrznym.

Inwestycja bardzo mocno poprawia funkcjonalność garażu oraz warunki pracy strażaków. Do remontu garażu przymierzali się już moi poprzednicy, bo pierwsze projekty powstały w 2017 roku, a przetarg na prace ogłoszony został pod koniec 2020 roku. Mi natomiast przypadł zaszczyt podpisania umowy i odebrania prac po zakończeniu przebudowy, także w imieniu własnym i całej załogi składam im ogromne podziękowaniemówi st. kpt. Szymon Klemenski, komendant powiatowy PSP w Kościanie.

Koszt remontu wyniósł ponad 698 tys. zł. Pieniądze pochodziły z dotacji z budżetu państwa. Inwestycję uzupełnił montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach gospodarczych na terenie komendy. Nim zamontowano instalację fotowoltaiczną strażacy sami wyremontowali dach budynku, na którym położono nową papę. Łącznie Komenda Powiatowa PSP w Kościanie wydaje na energię około 30 tys. zł rocznie. Uruchomienie instalacji nastąpiło 1 sierpnia br. Instalacja pozwoli na wygenerowanie oszczędności, które będą mogły zostać przeznaczone na zakupy sprzętu i jego serwisowanie.

Fot. Archiwum KP PSP w Kościanie