Dzwoniąc na 998 odezwie się Poznań

22 października o godzinie 11.00 nastąpiło przełączenie numeru alarmowego straży pożarnej do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu (CPR). Oznacza to, że dzwoniąc z terenu powiatu kościańskiego na 998 połączymy się z Poznaniem.

Wprowadzona nowość to efekt systematycznych zmian wdrażanych w systemie powiadamiania ratunkowego już od 2012 roku, kiedy to w Poznaniu utworzono Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Początkowo jedynie dzwoniąc na numer alarmowy 112 połączenia z całej Wielkopolski przekierowywane były do CPR w Poznaniu, a proces ten zakończył się 10 kwietnia 2013 roku.

Z kolei w latach 2017-2018 rozpoczął się proces przełączania policyjnego numeru alarmowego 997 do CPR. Teraz przyszedł czas na numer straży pożarnej 998.

Numer alarmowy 998 działa oczywiście nadal, zmienia się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Oznacza to, że dzwoniąc na 998 zostaniemy połączeni z operatorem numerów alarmowych w CPR w Poznaniu, który przyjmie zgłoszenie i przekaże je do właściwej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej.

Zgłaszając zdarzenie należy zachować spokój, słuchać o co pyta operator i odpowiadać na zadane pytania. Jedną z najważniejszych informacji jest określenie powiatu z jakiego dzwonimy. Pozwoli to ustalić miejsce zdarzenia i przekierować zgłoszenie do właściwego stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej i innych służb. – To bardzo ważne, ponieważ nazwy miejscowości w różnych powiatach powtarzają się. Chodzi o to, by dyspozytor jak najszybciej mógł powiadomić o zdarzeniu odpowiednią jednostkę straży pożarnej – tłumaczy Dawid Kryś, oficer prasowy KP PSP w Kościanie. – Natomiast stanowisko dyżurnego operacyjnego w strażnicy nadal działa. Dyżurny ma dostęp do tzw. formatki, na której widzi co i gdzie się dzieje przy zgłoszeniu. Co istotne, ma również możliwość odsłuchu całego zgłoszenia. Jeżeli coś będzie nie do końca precyzyjne, połączy się z osobą dzwoniącą na 999. Zgłaszający powinien więc liczyć się z taką ewentualnością.

Jeszcze inaczej wygląda z kolei sytuacja z numerem alarmowym pogotowia ratunkowego – 999. Dzwoniąc pod ten numer z naszego powiatu, od marca 2019 roku łączymy się z dyspozytornią w Koninie. Wynika to z decyzji podjętej przez wojewodę o pozostawieniu dwóch dyspozytorni medycznych na terenie Wielkopolski, czyli w Poznaniu i w Koninie. Pogotowie w Koninie obsługuje następujące powiaty: koniński, gnieźnieński, kolski, słupecki, średzki, turecki, wrzesiński, kaliski, jarociński, kępiński, krotoszyński, ostrzeszowski, ostrowski, leszczyński, pleszewski, kościański, gostyński, śremski, rawicki.