Dziś otwarcie drogi S5, zobacz jak przebiega [MAPA]

Już dziś pojedziemy nowymi odcinkami drogi ekspresowej S5. Sprawdź na mapie przebieg trasy oraz rozkład węzłów i dróg dojazdowych w okolicach Kościana.

Droga ekspresowa S5 Poznań-Wrocław
Po wielu latach oczekiwań, wielokrotnych opóźnieniach i problemach z realizacją inwestycji, droga ekspresowa z Wrocławia do Poznania zostanie udostępniona kierowcom.

Na ten dzień czekali kierowcy w całej Wielkopolsce. Droga ekspresowa S5 na odcinku Poznań-Wrocław zostanie dziś w całości oddana do ruchu. Oficjalnego otwarcia trzech nowych odcinków o łącznej długości 50 km dokona wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Informacje o udostępnieniu drogi dla ruchu przekazał na początku tygodnia Marek Napierała, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad w Poznaniu.Otwarcie trzech brakujących odcinków S5 przewidziane jest na sobotę 14 grudnia. Myślę, że około 12:00-13:00 głównym ciągiem drogi pojadą pierwsze auta, natomiast przez kolejne 2-3 godziny będzie trwało uruchamianie węzłów.

Jeszcze w tym tygodniu prowadzono ostatnie prace wykończeniowe na węźle Stęszew, montowano ogrodzenia i ekrany akustyczne. W tym samym czasie Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Poznaniu dokonywał odbiorów technicznych drogi. We wtorek wieczorem nastąpiło otwarcie węzła Konarzewo, zlokalizowanego trzy kilometry za autostradą A2 (jadąc od strony Poznania). Podróżujący S5 kierowcy zjadą z niego w kierunku Konarzewa i Chomęcic, skąd już niedaleko do Komornik.

Na całej trasie z Poznania do Leszna znajduje się dziewięć węzłów: wspomniane Konarzewo, Stęszew, Mosina, Czempiń, Kościan Północ, Kościan Południe, Śmigiel Północ, Śmigiel Południe oraz Lipno. Nowe odcinki S5 pozwolą kierowcom na bezpieczniejsze i bardziej komfortowe podróżowanie pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem skracając czas przejazdu do ok. półtorej godziny. Przed wyruszeniem w drogę należy pamiętać o zatankowaniu auta. Póki co na całej trasie są tylko dwie stacje benzynowe, zlokalizowane na wysokości Żmigrodu (MOP Morzęcino Wschód).

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S5 Poznań-Wrocław w okolicach Kościana

Na kościańskim odcinku drogi ekspresowej S5 znajdują się dwa węzły drogowe: Kościan Północ i Kościan Południe. Wjedziemy na nie z rond wybudowanych w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 5. Jedno z nich znajduje się tuż przed Poninem (jadąc od strony Poznania) na wysokości Kobylnik (wjazd na węzeł Kościan Południe), a drugie na obwodnicy Kościana, w odległości 500 m od zjazdu do miasta przy stacji benzynowej (wjazd na węzeł Kościan Północ).

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S5 Poznań-Wrocław w okolicach Kościana