Droga S5 w budowie [NAJNOWSZE ZDJĘCIA]

Zgodnie z planem przebiegają prace przy budowie drogi ekspresowej S5 na dwóch odcinkach – z Wronczyna do Kościana i z Kościana do Radomicka. Jeśli aura nie stanie na przeszkodzie zostaną one udostępnione kierowcom jeszcze przed końcem tego roku.

Droga S5. Węzeł Śmigiel Południe.
Widok na drogę S5 z wiaduktu na węźle Śmigiel Południe.

Nie oznacza to jednak zakończenia prac na tych przebiegających przez powiat kościański odcinkach drogi S5. Przynajmniej do późnej wiosny na nowej drodze możemy spodziewać się miejscami ograniczeń prędkości lub zwężeń. Istotne jest jednak to, że na koniec roku droga ma być przejezdna i to na całym odcinku z Poznania do Wrocławia.

Wraz z postępem prac i koniecznością wytyczenia objazdów, do ruchu włączane są kolejne fragmenty budowanej S5 oraz łącznice powstających węzłów. W ciągu obwodnicy Śmigla ruch w dwóch kierunkach na trasie Wrocław – Poznań prowadzony jest obecnie prawą nitką nowo wybudowanej drogi. Kierowcy jadący od strony ronda w Nietążkowie mogą na nią wjechać korzystając z węzła Śmigiel Południe. Umożliwia on także zjazd do Śmigla podróżującym od strony Leszna i Kościana.

Na lewej nitce (dwa pasy starej obwodnicy Śmigla) cały czas trwają prace przy układaniu nawierzchni. Roboty prowadzone są także na poboczu drogi, głównie przy profilowaniu skarpy, uzupełnianiu barier i porządkowaniu terenu.

Pracujących drogowców spotkamy też na nowym rondzie w Koszanowie przy węźle Śmigiel Północ, które zostało już częściowo włączone do ruchu. Jak informuje wykonawca drogi
firma Mota Engil Central Europe S.A – w piątek, 22 listopada o godzinie 12.00 planowane jest otwarcie zjazdu w kierunku Śmigla. Obecnie kierowcy jadący od strony Kościana dojeżdżają do miasta skręcając w drogę na Glińsko.

W połowie drogi między Czaczem a zjazdem w kierunku fabryki dachówek ceramicznych w Widziszewie ruch odbywa się nowym wiaduktem nad powstającą drogą ekspresową. To miejsce gdzie budowana S5 przecina się ze starą „piątką”.

Kolejne istotne prace prowadzone są tuż za Poninem na wysokości Kobylnik, gdzie w ciągu drogi krajowej nr 5 powstaje rondo, z którego zjedziemy na węzeł Kościan Południe. Kolejne rondo, łączące starą piątkę z węzłem Kościan Północ, budowane jest na obwodnicy Kościana, w odległości 500 m od zjazdu do miasta przy stacji benzynowej. W związku z trwającymi pracami obowiązuje w tym miejscu ruch wahadłowy.

Najwięcej problemów przy budowie drogi ekspresowej S5 przysporzył 16-kilometrowy odcinek z Poznania do Wronczyna, który pierwotnie miał być gotowy przed końcem 2017 r. Wykonawcy nie udało się też dotrzymać kolejnych terminów. Odpowiedzialna za budowę trasy włoska firma TOTO wypowiedziała kontrakt i opuściła plac budowy zmuszając GDDKiA do rozpisania kolejnego przetargu.

Po wyłonieniu nowego wykonawcy prace zostały wznowione, a feralny odcinek ma być gotowy jeszcze w tym roku. Jak na razie wszystko przebiega zgodnie z planem. Najważniejsze prace prowadzone są na węźle Stęszew oraz w miejscu łączącym dwa odcinki budowanej drogi S5: Poznań – Wronczyn i Wronczyn – Kościan. Ruch na odcinku S5 z Poznania do Wronczyna odbywa się obecnie obiema jezdniami, przy czym na nitce w stronę Poznania ze względu na prowadzone prace czynny jest jeden pas ruchu.