Zamknij

Co kryje wnętrze czempińskiej Tlenowni? [ZDJĘCIA]

14:09, 27.08.2021 Milena Waldowska Aktualizacja: 03:22, 15.03.2023
Skomentuj

W samo południe w piątek rozpoczęła się uroczystość otwarcia Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia w Czempiniu. Obiekt imponuje swym rozmachem zarówno z zewnątrz, jak w środku.

Mieszkańcy Czempinia są dumni z odrestaurowanej dawnej fabryki tlenu mieszczącej się przy ul. Nowej 2. I słusznie, bo mają naprawdę z czego. Obiektu, który stanie się siedzibą dla różnych dziedzin kultury, sztuki i działań społecznych nie powstydziłyby się nawet duże miasta jak Poznań, Wrocław czy Warszawa.

Czterokondygnacyjny budynek liczy ponad 1400 m kw. i jest wyposażony w przeszkloną windę i instalację fotowoltaiczną. Swoją siedzibę od teraz będzie tu miało Centrum Kultury, Biblioteka Publiczna z czytelnią, a także Izba Muzealna. W pawilonach o powierzchni 300 m kw. znajdują się siedziby organizacji pozarządowych, kulturalnych, spółdzielni socjalnej oraz pracownie i warsztaty ceramiczne, plastyczne i muzyczne.

Na parterze głównego budynku przygotowano czasową wystawę historyczną poświęconą Antoniemu Jezierskiemu, który zbudował tlenownię pod koniec I wojny światowej. Antoni Jezierski zajmował bardzo ważne miejsce w dwudziestoleciu międzywojennym Czempinia nie tylko jako przedsiębiorca, ale również działacz społeczny i kulturalny. Na wystawę składają się m.in. reprodukcje fotografii przedstawiające rodzinę A. Jezierskiego. Z kolei w holu stoi rzeźba przedstawiająca siedzącego Jezierskiego.

Na dolnej kondygnacji budynku znajduje się aula na 150 osób, sale warsztatowe i klubowe, a także jedno z pomieszczeń bibliotecznych oraz Izby Muzealnej. Ponadto jest tu garderoba i pomieszczenie administracyjne.

Na pierwszym piętrze znajdują się natomiast kolejne pomieszczenia Biblioteki oraz stała wystawa historyczna Izby Muzealnej. Na drugim piętrze swoją siedzibę ma Centrum Kultury. Jest również sala z przeznaczeniem na zajęcia ruchowe. Na samej górze swoje miejsce znalazła przeszklona kafejka z zapleczem.

Z kolei pawilon umiejscowiony z lewej strony głównego budynku jest połączony z nim przeszkloną wiatą, pod którą znajdują się ławki i zieleń. Całe wnętrze zaaranżowane jest w modernistycznej stylistyce nawiązującej do historii budynku. Dominują barwy czerni i szarości w kontraście do rudej cegły.

7 sierpnia 2020 roku odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania  kamienia węgielnego pod budowę Tlenowni. Z inwestycją uporano się zatem w jeden rok, a jej budowa wchodziła w część realizowanego projektu rewitalizacji miasta Czempinia z unijnym dofinansowaniem.

Od godz. 16.00 do 21.00 rozpocznie się Dzień Otwarty Tlenowni, więc każdy zainteresowany będzie mógł zajrzeć do jej wnętrza. Zaplanowano również koncert i seans filmowy.

Poniżej zdjęcia z Tlenowni wykonane wieczorem w przeddzień otwarcia. Relację z otwarcia opublikujemy wkrótce.

Fot. Maciej Sibilak

 

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%