Boszkowo: Rusza przebudowa Dominickiej [ZDJĘCIA]

Boszkowo to najsławniejszy letni kurort w naszej części Wielkopolski, przyjeżdża do niego również wielu mieszkańców Kościana czy Śmigla. Wiele osób ucieszy więc fakt remontu kluczowej ulicy w tej miejscowości, a będzie go wykonywać firma z Kościana.

Boszkowo. Rusza przebudowa Dominickiej

Na przebudowę Dominickiej czekało z upragnieniem wiele osób. Jej dotychczasowy stan, zarówno pod względem komfortu jej użytkowania, jak i bezpieczeństwa był skandaliczny. Letnisko w sezonie odwiedzają tysiące osób, które musiały poruszać się ulicą prawie na całym odcinku bez chodnika, wśród niejednokrotnie pędzących samochodów, motorów, rowerów, gokartów i innych dwukołowych pojazdów.

W końcu rusza remont drogi, której właścicielem jest gmina Włoszakowice. Mimo, że gmina otrzymała na tę inwestycję  dofinansowanie w wysokości 9,5 mln zł w ramach Polskiego Ładu, jej realizacja stanęła pod znakiem zapytania. Powodem były rozstrzygnięcia przetargowe droższe o blisko 9 mln zł niż gmina zakładała pierwotnie przeznaczyć na całą inwestycję. Po namyśle samorząd postanowił jednak dołożyć brakującą kwotę z własnego budżetu. Tym samym zadanie warte blisko 19 mln zł zrealizuje spółka Infrakom z Kościana, a umowę w Urzędzie Gminy Włoszakowice podpisano 5 kwietnia.

Termin realizacji zadania wynosi 16 miesięcy. Już rozpoczęto przygotowania, w tym przeprowadzono wycinkę drzew wzdłuż całej ulicy. Łącznie wycięto około 200 drzew. Trwa także przesuwanie granic prywatnych działek oraz barów znajdujących się na „pudełkowie”. To konieczne, bo droga będzie poszerzona. Wykonawca zamierza rozpocząć roboty drogowe od Dominic, by w samym Boszkowie przeprowadzić je już po sezonie wakacyjnym.

Projekt zakłada poszerzenie drogi do 6 m, wykonanie miejsc parkingowych dla ponad 300 samochodów, zjazdów z kostki brukowej prowadzących do posesji, a także ciągu pieszo-rowerowego. Przebieg przeznaczonego do przebudowy odcinka drogi obejmuje trasę od Boszkowa aż do granicy miejscowości za salą wiejską.  

Drugim etapem inwestycji będzie budowa ciągu pieszo-rowerowego przy drodze gminnej z Włoszakowic do Dominic, który stanowić będzie połączenie z zaprojektowaną ścieżką do Boszkowa. Liczący 3 km ciąg zostanie również wyposażony w urządzenia bezpieczeństwa ruchu i przejścia dla pieszych.

Fot. Maciej Sibilak