Akcja sprzątania trwa. Sprzątają sołectwa i Nadleśnictwo

Po Widziszewie, które zainaugurowało akcję, w najbliższą sobotę (06.04) sprzątać będą cztery kolejne sołectwa, czyli Nielęgowo, Januszewo, Darnowo i Kiełczewo. Tereny leśne porządkuje także Nadleśnictwo Kościan.

W ubiegłym roku do akcji sprzątania terenów przydrożnych włączyło się również Nadleśnictwo Kościan.

O godz. 10.00 do akcji porządkowej ruszą mieszkańcy Nielęgowa, na godz. 13.00 umawiają się mieszkańcy Jauszewa, a na 14.00 Darnowa i Kiełczewa. Z kolei w kolejny weekend (13.04) na wspólne sprzątanie organizuje się Racot oraz Stary i Nowy Lubosz. Być może dojdą jeszcze kolejne miejscowości.

Sołtysi i rady sołeckie organizujące akcje planują po nich małe pikniki z kawą bądź kiełbaskami. Zbiórki odbywać będą się w centralnych punktach wsi, a w razie wątpliwości najlepiej kontaktować się z sołtysem.

Przez cztery dni bieżącego tygodnia tereny leśne, a także położone wzdłuż ścieżek rowerowych porządkowało Nadleśnictwo Kościan. W piątek worki z odpadami zostaną wywiezione przez gminę.

W czwartek pracownicy wraz z leśniczym Leśnictwa Racot pojawili się wzdłuż ścieżki rowerowej pomiędzy Racotem a Gryżyną. Penetrowali także tereny po drugiej stronie jezdni.

My tę pracę wykonujemy praktycznie na bieżąco, ale tym razem gmina zadeklarowała wywóz odpadów na własny kosztmówi leśniczy Przemysław Picz z Leśnictwa Racot. – To jest właściwie syzyfowa praca, bo co posprzątamy, to na nowo, ale szczególnie przy uczęszczanych ścieżkach musi być zachowany porządek.

Śmieci w tym miejscu najczęściej wyrzucane są z samochodów, ale również przez amatorów leśnych wycieczek, w tym niestety alkoholowych. Pracownicy leśni natrafiali głównie na butelki plastikowe, opakowania po chipsach, butelki po alkoholu. Zaleźli także słoik z wodą po kiszonych ogórkach.