99 wiatraków w Śmiglu

Prowadzona od 2017 roku akcja „By legenda stała się faktem – zbierzmy 99 wiatraków” zakończyła się sukcesem. Udało się zebrać 99 wiatraków nawiązujących do legendy o śmigielskich wiatrakach.

99 wiatraków w Śmiglu

Ostatnie trzy wiatraki 6 lipca dołączyły do zbiórkowej listy. A są to następujące wiatraki: Bernadety i Tadeusza Sołtysiaków z Nowego Białcza, Eweliny Bukowskiej z Nietążkowa oraz śmigielskiej grupy motocyklowej Wind Wolves. Tym samym ogłoszona w 2017 roku akcja promocyjna została zakończona.

Nieodłącznym elementem śmigielskiego krajobrazu są wiatraki. Przez wieki stały na wzniesieniach okalających miasto, stanowiąc źródło utrzymania dla wielu mieszkańców śmigielskiej ziemi. Siłę Śmigla przez lata budowali przede wszystkim rzemieślnicy, z których najbardziej znani byli młynarze. Wg legendy w mieście było niegdyś 99 wiatraków i gdy kończono budowę setnego, jeden z pozostałych płonął w pożarze lub przewracał się od wiatru. Także nazwa grodu nie budzi wątpliwości co do jego młynarskich tradycji. Historycy upatrują jej związek ze śmigajem, czyli młynarzem lub też śmigami, czyli skrzydłami wiatraka.

W ramach akcji promocyjnej Urzędu Miejskiego Śmigla powstały 34 miniatury wiatraków, ponadto 56 wiatraków zgłoszonych do akcji zdobi przydomowe posesje oraz ogródki działkowe, 4 wiatraki należą z kolei do kolekcji Urzędu Miejskiego. W zbiórkę zostały wliczone także koźlaki ze śmigielskiego wzgórza: Pankracy i Serwacy, prywatny koźlak z Brońska, jak również wiatraki zdobiące Plac Wojska Polskiego i Plac Rozstrzelanych w Śmiglu.

6 lipca śmigielskie maskotki, które oczywiście przypominają swym wyglądem wiatraki – Pankracy, Serwacy i Bonifacy – świętowały zakończoną sukcesem akcję.

Fot. UM Śmigiel