87 gatunków roślin posadzą na Łazienkach [ZDJĘCIA]

Prace w tym urokliwym zakątku Kościana cały czas trwają. Prowadzone są roboty ziemne, związane z profilowaniem podłoża, a przede wszystkim w zakresie kształtowania terenów zielonych.

Na obecnym etapie, pomimo wykonania dużej części robót, jeszcze nie widać ostatecznego kształtu, który będzie prezentować ten obszar. Teren w wielu miejscach jest rozkopany i wymaga posprzątania. Przed nami jeszcze rozbiórka pozostałości po basenie, co także będzie wiązać się z kopaniem. Obecnie przygotowywany jest projekt jego rozbiórki, a następnie zostanie wyłoniony wykonawca na przeprowadzenie tych prac.

Ze względów bezpieczeństwa, a także chęci nadania nowej estetyki Łazienkom, konieczne było przeprowadzenie wycinki wybranych drzew. Już posadzono jednak wiele nowych roślin. Zgodnie z projektem łącznie ma pojawić się 87 gatunków drzew i krzewów liściastych oraz iglastych, a także bylin i pnączy. Podobnie jak na bulwarze, dominować mają rodzime gatunki. Przewidziane są również trawniki, łąki kwietne, a na końcowym etapie budki lęgowe dla ptaków i owadów. Zamontowane zostaną także ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne i stojaki na rowery.

Łącznie nowych sadzonek drzew, krzewów i kwiatów będzie ponad 21 tysięcy. Wśród nich znajdą się m.in. takie gatunki drzew jak wierzba, sosna, świerk, brzoza, grab, klon. Pojawią się również krzewy czarnej i alpejskiej porzeczki, tawuła, berberys, bez. Będą także trawy ozdobne, róże, wśród pnączy bluszcz i powojnik, a wśród kwiatów m.in. konwalie, dzwonki, pierwiosnki, macierzanka, zawijec. Część roślin już została posadzona na jesień, reszta czeka na wiosnę.

Prezentowane zdjęcia zostały wykonane pod koniec grudnia 2020.
Fot. Maciej Sibilak