25 lat samorządu gminy

W Racocie 30 maja świętowano 25-lecie samorządu gminy Kościan. Po części oficjalnej, mieszkańców zaproszono do wspólnej zabawy na specjalnie z tej okazji zorganizowanym festynie.

25_lecie_samorzaduUroczystości rozpoczęły się o godz. 13.00 od mszy św. w kościańskiej farze w intencji odrodzonej samorządności. Kolejnym punktem programu było oficjalne spotkanie w Gimnzjum im. Polskich Olimpijczyków w Racocie. Wśród przybyłych gości znaleźli się parlamentarzyści – senator Marian Poślednik i poseł Wojciech Ziemniak, a także radny sejmiku wielkopolskiego Marek Sowa i samorządowcy Ziemi Kościańskiej. Nie mogło także zabraknąć radnych, sołtysów, pracowników Urzędu Gminy oraz osób związanych z gminą Kościan na przestrzeni 25 lat. Obecne były również delegacje z zaprzyjaźnionych gmin w Czechach i na Węgrzech. – 27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze wybory do rad gmin będące jednocześnie pierwszymi w pełni wolnymi wyborami w Polsce – przypomniał w swym wystąpieniu wójt Andrzej Przybyła. – Żeby zrozumieć istotę zmian trzeba mieć wyobrażenie jak ten system funkcjonował wcześniej. Najlepiej reformę oceniają i doceniają ludzie, którzy mieli w okresie transformacji 30 lat. Przypomnę, że przed 1990 r. istniał system rad narodowych podporządkowanych wojewódzkiej radzie narodowej, co nie miało nic wspólnego z samorządem. Radni nie byli samodzielni w swoich decyzjach, bo te podejmował odpowiedni komitet PZPR, a sekretarz był ważniejszy niż naczelnik.

Wójt wymienił także największe osiągnięcia 25-letniej historii gminnego samorządu. Zwrócił uwagę, że dochody budżetu gminy w 1991 r. wynosiły 1,5 mln zł, podczas gdy w 2014 r. zrealizowane dochody wyniosły 51,6 mln zł. W latach 2007-14 gmina pozyskała 23 mln zł środków zewnętrznych na inwestycje.

Obchody były też okazją do wręczenia gratulacji i wyróżnień. Otrzymali je długoletni radni, sołtysi oraz pracownicy urzędu. Wśród radnych wyróżniono osiem osób, które pełniły tę funkcję przez cztery kadencje, nagrodzono też sołtysów służących na rzecz mieszkańców powyżej czterech kadencji (6 osób). Specjalne gratulacje przyjęli również pracownicy urzędu zatrudni w nim od 1990 r., w tym Henryk Bartoszewski, który w latach 1990-2014 sprawował funkcję wójta gminy Kościan.

O godz. 15.00 na racockim hipodromie rozpoczął się festyn. Na scenie zaprezentowali się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Kościanie, zespół Semplicze z Lubinia oraz mali artyści z gminnych szkół. Imprezę prowadzili członkowie Kabaretu z Woźnej. W klimaty lat 70. zabrał zebranych zespół „Wędrowne Gitary” prezentując m.in. „Takie ładne oczy”, „Płoną góry, płoną lasy” czy „10 w skali Beauforta” z repertuaru Czerwonych Gitar. Uroczystości zakończyła zabawa taneczna z zespołem New-Life.