100 wypadków drogowych w powiecie

W minionym roku na drogach powiatu kościańskiego doszło do 100 wypadków, w których zginęło 9 osób (o 2 więcej niż w 2017 roku), a 132 odniosły obrażenia. W porównaniu z 2017 r. liczba odnotowanych kolizji drogowych wzrosła o 73 – do 729.

Nadmierna prędkość to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych.

Spowodowane jest to zwiększonym ruchem na odcinku drogi krajowej nr 5 przebiegającej przez teren powiatu kościańskiego oraz prowadzonymi remontami na terenie Kościana.

Najwięcej zdarzeń drogowych policja odnotowała na obszarze miasta i gminy Kościan – 429, z tego 28 wypadków i 312 kolizji. Drugie miejsce w tej niechlubnej statystyce zajmuje gmina i miasto Śmigiel (18 wypadków, 131 kolizji). Od lat do największej ilości zdarzeń drogowych dochodzi na drodze krajowej nr 5 – 29 wypadków i 187 kolizji.

Jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, także tych ze skutkiem śmiertelnym, jest nadmierna prędkość, a także nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Największa ilość wypadków miała miejsce w lipcu i październiku. Styczeń i grudzień to miesiące w których dochodzi do największej liczby kolizji drogowych.

Sprawcami wypadków spośród kierujących były najczęściej osoby w wieku 40-59 lat. Najwięcej kolizji drogowych spowodowali kierowcy w przedziale wiekowym 25-39 lat.

W 2018 r. policjanci z kościańskiej drogówki zatrzymali 172 kierujących pod wpływem alkoholu.