Wernisaż wystawy fotograficznej Marcina Szymczaka w Śmiglu

W kaplicy poewangelickiej w Śmiglu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej z okazji Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej. Autorem zdjęć jest Marcin Szymczak – były podopieczny Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kościanie, obecnie pracownik Urzędu Miejskiego Śmigla.

Wystawa była prezentem-niespodzianką od burmistrz Śmigla Małgorzaty Adamczak. – Inspiracją do jej powstania było przepiękne zdjęcie róży, które Marcin mi kiedyś przysłałzdradziła podczas otwarcia wystawyPomyślałam, że Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych to doskonała okazja, by zorganizować mu taką wystawę, by więcej osób zobaczyło jego piękne fotografie.

Celem święta obchodzonego corocznie 5 maja jest łamanie barier i stereotypów panujących w opinii publicznej dotyczących osób niepełnosprawnych. Marcin Szymczak jest doskonałym przykładem tego, że niepełnosprawność nie wyklucza. – Marzyciel, który nie tylko marzy ale od dziecka konsekwentnie dąży do tego by spełniać swoje marzenia – tak opisała bohatera wystawy jego ciocia.

– Każdy, kto choć raz był w Urzędzie Miejskim Śmigla, prawdopodobnie spotkał się z panem Marcinem Szymczakiem, bowiem odpowiedzialny on jest za pierwszy kontakt z klientem – podkreśliła jego profesjonalizm podczas przemowy burmistrz Śmigla.Zawsze chętnie służy pomocą i każdego bez wyjątku darzy szczerym uśmiechem.

Pasja do fotografowania Marcina Szymczaka znana jest nie tylko najbliższym znajomym, ale także mieszkańcom wsi Wonieść. – Marcin jest typem osoby, której wszędzie pełno. Od wczesnych godzin porannych, do późnych godzin nocnych można go spotkać jak spaceruje po naszej miejscowości i poluje na nowe kadry.mówił sołtys wsi Alfred Splisteser i dodał, że jest dumny, że w Wonieściu ma mieszkańca, który ma tak piękną pasję i dzieli się nią z innymi.

Wernisaż wystawy cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania autora, który ze wzruszeniem odbierał gratulacje, m.in. od współpracowników z Urzędu Miejskiego Śmigla i znajomych z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kościanie. – Ta wystawa pokazała jak wielu masz przyjaciół. To dużo mówi o człowieku  zauważył Piotr Błaszkowski, dyrektor Centrum Kultury w Śmiglu.

– Jesteśmy dumni, że wychowanek Warsztatów Terapii Zajęciowej swoją pracą doszedł tak daleko – w emocjonalnej przemowie powiedziała jedna z podopiecznych WTZ w Kościanie, która podkreśliła również jak ważną rolę w ich życiu pełnią prowadzone tam zajęcia.

Tym samym warto w tym miejscu przypomnieć, że Stowarzyszenie „Światło Nadziei” prowadzi zbiórkę pieniędzy na budowę nowej siedziby WTZ, która ma powstać na przekazanej przez gminę Śmigiel działce przy ul. Dudycza w Śmiglu. Każdy kto chciałby dołożyć swoją „cegiełkę” na ten cel, może to uczynić poprzez konto o numerze 94 8667 0003 0003 5510 2000 0150 w Banku Spółdzielczym w Śmiglu.

Wystawę będzie można jeszcze obejrzeć w wyznaczonych dniach, o czym Urząd Miejski Śmigla poinformuje w najbliższym czasie na swojej stronie internetowej www.smigiel.pl.

Fot. UM Śmigla