Wakacyjna Noc Muzeów 2021 [ZDJĘCIA]

To była niezwykła noc pełna wrażeń odkrywająca perełki powiatu kościańskiego. Organizator wydarzenia, czyli fundacja „Bonum Adipisci” – Dążyć do dobra zaprosiła mieszkańców do Czerwonej Wsi, Kopaszewa i Racotu.

Noc Muzeów rozpoczęła się w sobotę, 31 lipca i trwała kilka godzin w ciągu których przygotowano niezwykle bogaty program. Składała się na niego m.in. możliwość zwiedzenia pałaców w Czerwonej Wsi, Kopaszewie i Racocie. Ze względów organizacyjnych oraz z powodu reżimu sanitarnego na zwiedzanie obowiązywały wcześniejsze zapisy, a łączny limit ponad 200 uczestników został wyczerpany z dużym wyprzedzeniem. Podczas tego punktu programu osoby z poszczególnych grup miały okazję zobaczyć zakamarki trzech pałaców i poznać ich historię opowiedzianą przez dra Emiliana Prałata.

Nie zabrakło także atrakcji dla wszystkich zainteresowanych, bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Prawdziwym hitem okazała się możliwość przymierzenia kostiumu z lat 20. w pałacu w Racocie. Publiczność przeżyła także niezapomniane chwile podczas dwóch koncertów. Pierwszy z nich miał miejsce w parku dworskim w Kopaszewie. Wystąpiła w nim Katarzyna Zawada, która zaśpiewała najpiękniejsze przeboje dwudziestolecia międzywojennego. Drugi koncert, w racockim kościele, miał niesamowitą oprawę w postaci zapalonych świec. Potęgowały one głębię organowych dźwięków wygrywanych przez Daniela Strzędałę wśród których królowała muzyka filmowa. Pomimo tego, że koncert rozpoczął się o północy, spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.

Inicjatywa okazała się zatem zdecydowanie trafiona i udowodniła, że historia oraz sztuka pokazane w ciekawy sposób mogą być fascynujące.

Fot. FILIPson