Zamknij

Uroczysta sesja Rady Miejskiej Kościana [ZDJĘCIA]

15:58, 14.06.2024 Aktualizacja: 10:20, 18.06.2024
Skomentuj

Dni Kościana 2024 zainaugurowała uroczysta sesja Rady Miejskiej Kościana, która odbyła się w piątek, 14 czerwca w Kościańskim Ośrodku Kultury. Miała ona tym bardziej szczególny przebieg, że uczestniczyli w niej nowo wybrani radni, a wielu z nich sprawuje tę funkcję po raz pierwszy.

Uroczystość swą obecnością zaszczyciło wielu gości. Poza radnymi miejskimi i powiatowymi, obecny był m.in. senator Wojciech Ziemniak (choć dotarł spóźniony z powodu swej obecności na innej uroczystości), wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Marek Sowa, samorządowcy Ziemi Kościańskiej z burmistrzem Sławomirem Kaczmarkiem na czele, przedstawiciele jednostek samorządowych i instytucji, a także klubów i stowarzyszeń oraz inni zaproszeni goście, w tym wyróżniający się uczniowie i sportowcy.

[FOTORELACJA]2716[/FOTORELACJA]

Wydarzenie zainaugurowało odśpiewanie hymnu państwowego, a następnie tradycyjne odegranie hejnału Kościana przez trębaczy. Następnie zgromadzonych powitała przewodnicząca Rady Miejskiej Tamara Turek, która zaprosiła burmistrza Sławomira Kaczmarka do wygłoszenia okolicznościowego przemówienia. Burmistrz odniósł się w nim do wydarzeń ostatnich miesięcy, w tym wyborów parlamentarnych, samorządowych oraz do Parlamentu Europejskiego. Podziękował ponadto jeszcze raz za wybór jego osoby na stanowisko burmistrza Kościana.

- Bycie członkiem Wspólnoty Europejskiej to poczucie bezpieczeństwa, ale także możliwości rozwoju. Wystarczy wymienić kilka znaczących dla Kościana inwestycji, które zostały zrealizowane dzięki środkom Unii Europejskiej. Mam tutaj na myśli przebudowę linii kolejowej E59, budowę drogi S5, czy inwestycji kościańskich, jak oczyszczalnia ścieków i stacja uzdatniania wody. Bez tych środków nie bylibyśmy w stanie zrealizować tych inwestycji – podkreślił burmistrz. Na zakończenie życzył wszystkim mieszkańcom udanej rozrywki podczas Dni Miasta.

Po wystąpieniu burmistrza, zgodnie z tradycją przyszedł czas na okolicznościowy wykład. Wygłosił go dyrektor Muzeum Regionalnego w Kościanie Dariusz Kram, a tematyka dotyczyła istniejącego w przeszłości w Kościanie zamku starościńskiego.

Następnie przystąpiono do wręczenia nagród i wyróżnień. Najważniejszą z nich jest nagroda „Kościan Dziękuje”. W tym roku przyznano tylko jedną nagrodę, a otrzymał ją Piotr Łuczak. To zasłużony trener, wychowawca, opiekun wielu pokoleń piłkarskiej młodzieży.

Laureat złotymi zgłoskami zapisał się na kartach historii kościańskiego sportu jako niestrudzony popularyzator piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży. Dzięki niemu wspaniałej przygody z najpopularniejszą dyscypliną sportową doświadczyło kilka pokoleń uczniów szkoły podstawowej i zawodników Obry Kościan. Laureat związany jest z Obrą Kościan od 1972 roku, kiedy debiutował jako trampkarz, a 10 lat później był już trenerem. Obecnie prowadzi Akademię Obry Kościan dla młodzików z rocznika 2011. W swej pracy z najmłodszymi wyłapał wielu utalentowanych zawodników. Jego najsłynniejszymi wychowankami byli Tomasz Nowak i Tomasz Mikołajczak. Pierwszy grał w ekstraklasie Amiki Wronki, skąd trafił do kadry narodowej. Drugi zdobył Mistrzostwo Polski w barwach poznańskiego Lecha – wymieniał najważniejsze zasługi przewodniczący kapituły nagrody, Michał Jurga.

Podczas sesji wręczono także wiele innych nagród i wyróżnień. Otrzymali je wyróżniający się uczniowie kościańskich szkół oraz sportowcy. Z kolei Stowarzyszenie Absolwentów Gimnazjum i Liceum w Kościanie przyznało swoje nagrody dla najlepszych absolwentów. Tradycyjnie nagrody przyznało także Stowarzyszenie Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego wraz z Fundacją "Bonum adipisci" laureatom konkursu "Dezydery Chłapowski – Życie i dzieło". Wręczono także Kordzik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu. To wyróżnienie otrzymał Florian Sekuła, który prowadzi zakład mechaniki pojazdowej i blacharstwa samochodowego od 1990 roku i od tego roku jest członkiem Powiatowego Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Kościanie. Kształci młodzież w zawodzie i czynnie prowadzi zakład. Ma już na swoim koncie kilka innych nagród rzemieślniczych. Nagrodę wręczył Karol Pawlak, który jest przewodniczącym komisji rewizyjnej Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie, radnym Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu i starszym Powiatowego Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Kościanie. Podczas sesji ogłoszono także Króla Kurkowego A.D. 2024 oraz rycerzy kurkowych.

Wydarzenie przeplatane było występami artystycznymi uzdolnionych tancerzy ze Szkoły Tańca „Poezja” w Kościanie. Na koniec głos zabrali chętni goście. Po sesji na zgromadzonych czekał mały poczęstunek w formie szwedzkiego stołu.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!
(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu koscianiak.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%