Zamknij

Dożynki Powiatowo-Gminne w Racocie 2024 [ZDJĘCIA]

15:40, 08.09.2024 Milena Waldowska Aktualizacja: 13:10, 23.09.2024
Skomentuj

Święto plonów gminy Kościan i powiatu kościańskiego ma zawsze uroczysty i wystawny przebieg. W tym roku jest jednak szczególnie wyjątkowo, gdyż wydarzenie ma dodatkowo wojewódzki i diecezjalny charakter. W związku z tym swą obecnością zaszczyciło je wielu znamienitych gości, a także delegacje z całego województwa.

Tegoroczne dożynki zorganizowano na hipodromie w Racocie. Za nami część oficjalna, a teraz trwa zabawa i występy artystyczne.

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego przemarszu korowodu dożynkowego z alei brzozowej na stadion hippiczny. Szli w nim oficjalni goście, reprezentanci wszystkich sołectw gminy Kościan z wieńcami dożynkowymi, a także delegacje z innych dekanatów. Pochód prowadzili przygrywający muzykanci, a korowód był wyjątkowo barwny i długi. Z kolei na jego końcu jechał okazały retro konwój składający się z odświętnie przystrojonych traktorów i innych pojazdów rolniczych oraz motocykli.

Po wejściu wesołej defilady na plac, rozpoczęła się polowa msza święta w intencji rolników. Udział wzięli w niej kapłani z dekanatu kościańskiego, a mszę prowadził biskup Grzegorz Balcerek. Podczas wygłoszonego kazania biskup zwrócił uwagę przede wszystkim na wagę pracy na roli. Podkreślił, że jest ona podstawową i najstarszą spośród wszystkich działalności człowieka.

[FOTORELACJA]2935[/FOTORELACJA]

Po zakończonej mszy powitano wszystkich zgromadzonych. Wśród gości znaleźli się parlamentarzyści, w tym poseł Wiesław Szczepański i senator Wojciech Ziemniak. Z kolei posła Jana Dziedziczaka reprezentowała dyrektor jego biura, Ewa Rosik. Obecni byli ponadto radni wojewódzcy, powiatowi i gminni, a także samorządowcy Ziemi Kościańskiej i przedstawiciele instytucji gminnych i powiatowych. Gościem honorowym był wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Szczególne powitanie należało się wszystkim rolnikom, ogrodnikom, sadownikom i pszczelarzom. Jednym słowem tym wszystkim, którzy w codziennym trudzie dbają o obfite plony.

Następnie przyszedł czas na uroczyste otwarcie dożynek i część obrzędową. Oprawę podczas niej zapewnili członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Żeńcy Wielkopolscy". Gospodarzy uroczystości, czyli starostę Artura Opasa i wójta Andrzeja Przybyłę oraz marszałka Krzysztofa Grabowskiego powitali starostowie dożynkowi – Ewa Małyszek z Katarzynina i Szymon Nejranowski z Wławia.

– Chciałbym, aby dożynki, które czasem są uważane za święto archaiczne lub staroświeckie, było przede wszystkim świętem wzajemnego szacunku. Niech będzie to szacunek do państwa ciężkiej pracy. Codziennych, mozolnych starań o plony. Nie zapominajmy, że nasze bezpieczeństwo, o którym dość często zapominamy, to też bezpieczeństwo żywnościowe. W ten symboliczny sposób podziękujmy więc tym, którzy produkują żywność. Niech wasza wykonywana w pocie czoła praca, realizowane inwestycje, niepewna i zaskakująca aura oraz brak pewności co do plonów zostaną nagrodzone odpowiednim szacunkiemmówił starosta Artur Opas.

Głos zabrali także wicemarszałek Grabowski i wójt Andrzej Przybyła. – Dziękujemy dziś za plony w gminie Kościan, w Wielkopolsce. W regionie, który jest regionem rolniczym. W regionie, gdzie w sposób szczególny doceniamy pracę rolników. My w Wielkopolsce jesteśmy dumni z naszych rolników, bo wiemy jak ciężko pracują, by zebrać plony. Nasi rolnicy patrzą jednak też w przyszłość, są otwarci na nowe technologie. Często korzystają z tych możliwości i rozwijają swoje gospodarstwa. Przez ostatnie 20 lat można zaobserwować, jak bardzo zmieniły się gospodarstwa w Wielkopolsce – podkreślał z kolei wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Znamiennym momentem było przyjęcie chleba, pokrojenie go, a następnie częstowanie nim biesiadników poszczególnych delegacji. Bochny chleba były także rozdawane przez obsługę imprezy. Zgromadzonych częstowano ponadto plackiem.

Po części obrzędowej rozpoczęły się występy artystyczne na ludową nutę. Wystąpili tancerze i śpiewacy z różnych grup „Żeńców Wielkopolskich”. W tym czasie na hipodromie zatłoczyło się już od mieszkańców przybyłych na imprezę, by skorzystać z licznych atrakcji i stoisk, które przygotowano. To m.in. rozbudowana strefa dla najmłodszych, diorama historyczna przygotowana przez Stowarzyszenie Strzeleckie i Historyczne im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, pokaz armwrestlingu, warsztaty z plecenia wianków oraz tkactwa, stoiska gastronomiczne. Dostępne są także przeloty helikopterem.

Wiele osób czekało także na kolejne występy artystyczne, w tym satyryka Jerzego Kryszaka, następnie koncertu zespołu Perfekcyjne Przeboje, a na koniec zabawę taneczną z zespołem Holiday’s.

Impreza nie może odbyć się także bez tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy dla sołectw gminy Kościan. W tym roku pokazanych wieńców było jednak więcej, bo przygotowały je także delegacje z gmin całego województwa. Poza samorządami gminy i powiatu, tegoroczne dożynki przygotowywały sołectwa Choryń, Katarzynin i Wławie. Ponadto Święto Plonów – Dożynki Powiatowo-Gminne 2024 zostały dofinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i objęte patronatem honorowym Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu koscianiak.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%