Od przecięcia wstęgi przed budynkiem szkoły rozpoczęto uroczystość związaną z otwarciem szkoły w Kiełczewie, która teraz posłuży uczniom Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Konopnickiej w Kościanie. Wydarzenie miało wesołą atmosferę.
Uroczystość otwarcia szkoły odbyła się w środę, 11 października. Obecni na niej byli zaproszeni goście, w tym samorządowcy z powiatu kościańskiego jako organu prowadzącego szkołę, ale również z miasta i gminy Kościan, a także przedstawiciele różnych instytucji, dyrektorzy i nauczyciele z placówek edukacyjnych podległych Starostwu Powiatowemu w Kościanie.
Wydarzenie rozpoczęło się przed wejściem do wyremontowanego budynku szkoły. Tutaj symbolicznie wstęgę przecięli: Wiktoria Szwarc, uczennica 7 klasy Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej Kościanie; Dawid Olejniczak, dyrektor Zespołu szkół, Marlena Broniewska, mama uczennicy, reprezentująca rodziców uczniów; Przemysław Michalewicz, właściciel firmy PRO-MAKE z Dąbrowy, która wykonała remont szkoły, Henryk Bartoszewski, starosta Kościański; Iwona Bereszyńska, przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego.
Po tym znamienitym momencie zgromadzeni weszli do wnętrza szkoły. Oficjalnie powitał ich tutaj i dokonał uroczystego rozpoczęcia dyrektor szkoły Dawid Olejniczak. Przypomniał także w swym wystąpieniu historię przejęcia szkoły oraz to, jakie prace zostały w niej wykonane. Ponadto złożył na ręce starosty Henryka Bartoszewskiego i wicestarosty Doroty Słowińskiej podziękowania.
[FOTORELACJA]1970[/FOTORELACJA]
Następnym punktem programu był krótki występ artystyczny uczniów szkoły. Była to bardzo wesoła, muzyczna część ze śpiewem. Potem głos zabrał starosta Henryk Bartoszewski. Jego wystąpienie było swoistym podsumowaniem 5-letniej kadencji obecnego zarządu powiatu kościańskiego. Podkreślił, że w tej kadencji główny nacisk był kładziony na dziedziny, które wymagały poprawy, a były przez lata zaniedbane. Do tych dziedzin zaliczył inwestycje w bazę edukacyjną. Z kolei co do przeprowadzonego remontu szkoły zauważył, że wykonano prace związane z jej wnętrzem, ale to nie koniec. W budynku zostanie zamontowana jeszcze winda, a na termomodernizację czeka także część zewnętrzna szkoły.
– Rozwialiśmy dzisiejszym dniem obawy tych wszystkich, którzy zastanawiali się, co powiat uczyni z tym majątkiem, który gmina nam darowała. Rzeczywiście, gmina zrobiła wielki ukłon i obniżyła koszt zakupu tego obiektu o bardzo wysoki rabat. My z kolei włożyliśmy dodatkowe pieniądze, aby stworzyć dobre warunki pracy kadrze nauczycielskiej, a szczególnie potrzebującym uczniom. Oni będą wypełniać życiem tutejsze mury. Dzisiejszym dniem piszemy nową historię tego miejsca, które ma za sobą bogatą przeszłość. To chociażby strajk dzieci szkolnych – mówił starosta Henryk Bartoszewski.
Po przemówieniu kilku nauczycieli szkół powiatu obecnych na uroczystości oraz dyrektorów szkół czekało specjalne wyróżnienie z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej. Starosta bowiem to właśnie w Kiełczewie postanowił wręczyć wybranym nauczycielom okolicznościową nagrodą. Podziękowania otrzymali także dyrektorzy.
Następnie przyszedł czas na wystąpienia gości. Głos zabrał m.in. wójt gminy Kościan Andrzej Przybyła.
– Część tego obiektu zostaje nadal w rękach gminy Kościan – zwrócił uwagę wójt Andrzej Przybyła. – Zostaje biblioteka. Zostanie ponadto zaadoptowana góra nad kotłownią na potrzeby świetlicowe dla mieszkańców Kiełczewa.
Po części oficjalnej goście przystąpili do zwiedzania wyremontowanych sal, a następnie udali się na poczęstunek przy pięknie udekorowanym stole. Na uwagę zwracały ponadto jesienne dekoracje w całej szkole, witające gości już od progu. Ich przygotowanie wymagało z pewnością mnóstwo pracy, ale dało świetny efekt.
Samorząd powiatu kościańskiego zakupił od gminy Kościan dwie działki, na których zlokalizowane są zabudowania byłej gminnej szkoły podstawowej i teren wokół szkoły. Zakup za kwotę 300 tys. zł został sformalizowany 21 kwietnia tego roku z myślą o potrzebach części uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im. M. Konopnickiej w Kościanie.
Po przejęciu części nieruchomości powiat kościański przeprowadził w nim ze swojego budżetu generalny remont, którego koszt wyniósł 1,32 mln zł. W wyremontowanej szkole do dyspozycji uczniów jest 10 nowych klas dydaktycznych. Ponadto powstały dwa gabinety specjalistyczne dla pielęgniarki oraz dla logopedy i psychologa. Dzieci będą miały do dyspozycji świetlice szkolną oraz pomieszczenie do wydawania posiłków. Na piętrze znajduje się pokój nauczycielski z zapleczem socjalnym. Na uczniów czeka także wyremontowana sala gimnastyczna i dwie szatnie. Łącznie to 785 m powierzchni użytkowej. Poszczególne sale, jak i korytarze nie są duże, a cały budynek ma kameralny charakter.
Zgodnie z zapowiedziami starosty oraz wójta, to nie koniec remontów w tym budynku. Powiat zajmie się częścią zewnętrzną budynku, a gmina zaadaptuje jego część na swoje potrzeby. Zajęcia dydaktyczne w szkole rozpoczną się natomiast w drugiej połowie miesiąca.
Fot. Milena Waldowska, Starostwo Powiatowe w Kościanie
1 0
Pani mama przecinająca wstęgę nie jest mamą uczennicy, o której mowa w powyższym artykule.
0 0
No proszę jak pięknie wykorzystano pomysł byłej pani dyrektor pani Dyszkiewicz. 🙂
0 0
Zabrakło PINOKIA,powiedziałby że dał kasę na remont ze swoich oszczędności.Jaro go rozliczy że taką okazję do propagandy przepuścił
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu koscianiak.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz