Zamknij

Pielęgnacja oraz leczenie chorób stóp i paznokci

12:55, 09.06.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 13:35, 20.03.2023
Skomentuj Katarzyna Kałużyńska, specjalista podolog z Kościana. Katarzyna Kałużyńska, specjalista podolog z Kościana.

Wiele kobiet pielęgnację stóp i dłoni ogranicza do wykonania manicure'u i pedicure'u. Tymczasem często borykamy się z problemami w tym obszarze ciała i samo oszlifowanie i pomalowanie płytki paznokcia nie wystarczy. O zakresie usług podologicznych i o tym, jak dbać o stopy rozmawiamy z Katarzyną Kałużyńską, specjalistą – podologiem z Kościana.

- Czym różni się gabinet podologiczny od gabinetu kosmetycznego?
- Przede wszystkim zakresem świadczonych usług. W gabinecie podologicznym zajmujemy się profilaktyką i terapią zmian chorobowych powstających w obrębie stóp i paznokci. Pomoc mogą uzyskać również te osoby, które borykają się z problemami w obrębie płytki paznokciowej dłoni.

- Jaki zakres usług obejmuje podologia?
- Jak już wspomniałam, zabiegi obejmują terapię zmian chorobowych powstających w obrębie stóp i płytki paznokciowej, zarówno stóp jak i dłoni, do których zaliczamy usuwanie odcisków, modzeli, krwiaków, a także terapię pękających pięt, grzybicy, brodawek wirusowych, wrastających paznokci, rekonstrukcję płytki paznokciowej, badania laboratoryjne. Ale można również skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych i profilaktycznych na stopy. Do takich zabiegów zalicza się m.in. tak zwany pedicure, który jest podstawowym zabiegiem podologicznym bardzo popularnym w okresie wiosenno-letnim. Zabieg ten obejmuje skrócenie i oszlifowanie płytki paznokciowej, jak również opracowanie strony podeszwowej stopy.  Zakres usług obejmuje również zabiegi przeznaczone dla diabetyków i osób borykających się z nadmiernym rogowaceniem skóry, np. chorych na łuszczycę, rogowiec, wyprysk modzelowaty.

- Czy jest jakaś grupa problemów, które pojawiają się najczęściej u pacjentów, czy też jest to sprawa indywidualna?
- Tak naprawdę to każdy przypadek jest inny i do każdego podchodzimy indywidualnie. Oczywiście są schorzenia, które się powtarzają i do nich możemy zaliczyć wrastające paznokcie, odciski, modzele, pękające pięty, brodawki wirusowe (kurzajki), krwiaki podpaznokciowe, grzybicę płytki paznokciowej bądź skórną czy nadpotliwość, ale terapia takich schorzeń u każdego pacjenta będzie przebiegała inaczej. Jest to uzależnione od wielu czynników , m.in. od chorób przewlekłych, przyjmowanych leków, przebytych zabiegów czy też wieku pacjenta. Staramy się do każdego podchodzić holistycznie i jeśli jest taka konieczność, to odsyłamy do innego specjalisty, z którym współpracujemy, np. fizjoterapeuta, specjalista od leczenia ran przewlekłych , dietetyk kliniczny bądź lekarz dermatolog lub chirurg wyspecjalizowany z zakresu chirurgii palca stopy. Zawsze kierujemy się dobrem pacjenta.

- Zbliża się lato, a więc pora roku, kiedy odsłaniamy stopy. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w pielęgnacji stóp? Bo chyba nie wystarczy tylko wykonanie pedicure?
- Samo wykonanie pedicure niestety nie wystarczy, ale prawidłowo wykonany zabieg, tzn. zgodnie z anatomią i fizjologią skóry naszych stóp plus systematyczna, odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa to klucz do sukcesu. W pielęgnacji domowej tak naprawdę najważniejsze jest nawilżanie skóry, czyli  kremowanie minimum dwa razy dziennie kosmetykiem odpowiednio dopasowanym do potrzeb naszej skóry. Specjalista podolog po przeprowadzonym szczegółowym wywiadzie i badaniu stóp jest w stanie dopasować taką pielęgnację dla pacjenta. Zazwyczaj są to produkty dostępne tylko w gabinetach. Ważną kwestią w domowej pielęgnacji jest to, aby nie używać tarek, pumeksów, ostrzy,  elektrycznych urządzeń czy skarpetek złuszczających, ponieważ możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Tarcie po zrogowaciałym naskórku powoduje przegrzanie tkanki, przez co skóra narasta jeszcze bardziej, natomiast skarpetki złuszczające, jak sama nazwa mówi, mają za zadanie złuszczyć skórę. A ta na stopie jest różnej grubości, poza tym nie mamy kontroli nad efektem złuszczenia i często po takich zabiegach łuszczenie jest zbyt duże i z czasem skóra nam rogowacieje.

- Na ile obuwie jakie nosimy ma wpływ na wygląd naszych stóp?
- Obuwie ma ogromny wpływ na to co dzieje się z naszymi stopami. Większość zmian jakie występują na stopach spowodowanych jest niewłaściwie dobranym obuwiem. Często nosimy za małe, ciasne i wąskie obuwie, przez co borykamy się z odciskami, wrastającymi paznokciami, krwiakami, pękającymi piętami itp. Latem np. pacjenci narzekają na to, że ich skóra na piętach jest sucha i pękająca, co jest spowodowane m.in. tym, że obuwie letnie z reguły ma cienką podeszwę, przez co stopa nie ma odpowiedniej amortyzacji. Dodatkowo, jeśli lubimy chodzić w klapkach, to jest stały nacisk przez uderzenie pięty o twarde podłoże, więc o pęknięcia nie jest trudno. Dla stopy ważne jest, aby buty były szerokie w palcach i stabilne w pięcie.

Podolog Kościan
ul. Śmigielska 41
tel. 534 808 077
www.podologia-koscian.pl

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%