W środę, 24 czerwca dokonano oficjalnego otwarcia nowo wybudowanego budynku, w którym znajdzie się oddział ZOL szpitala w Kościanie. Goście mieli szansę zobaczyć budynek od wewnątrz, natomiast oddział z pacjentami zacznie funkcjonować od 1 lipca.
Nowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Kościanie był budowany od 2024 roku, a decyzja o jego powstaniu zapadła podczas poprzedniej kadencji samorządu powiatu kościańskiego.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"4973"}
Na uroczystym otwarciu inwestycji obecni byli przedstawiciele władz powiatu kościańskiego, samorządowcy z gmin powiatu, przedstawiciele służb, organizacji i instytucji działających w powiecie, wykonawcy i projektanci, przedstawiciele wojewody, sejmiku województwa, władz centralnych, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia i szpitalny personel.
– Otwieramy nowoczesny zakład opiekuńczo-leczniczy. Miejsce, które będzie służyć mieszkańcom powiatu przed długie lata, zapewniając opiekę tym, którzy najbardziej jej potrzebują. To wyjątkowy moment dla mnie, bo to pierwsza, w pełni ukończono inwestycja, od kiedy mieszkańcy mi zaufali, a rada powierzyła mi funkcję starosty. Dlatego z dumą mogę powiedzieć dziś, że dotrzymaliśmy zobowiązań wobec mieszkańców i zakończyliśmy przedsięwzięcie potrzebne dla mieszkańców. Chciałbym też podkreślić, że jest to inwestycja ciągłości samorządu powiatowego. Jej fundamenty zostały bowiem położone przez poprzedni zarząd powiatu, który przygotował dokumentację i skutecznie pozyskał środki finansowe na jej realizację – mówił starosta Artur Opas.
Starosta podkreślił ponadto, że realizacja nie była łatwa, bo od początku wykonawca natrafiał na utrudnienia związane z warunkami gruntowymi, które wymusiły wprowadzenie dodatkowych rozwiązań, by obiekt mógł bezpiecznie powstać i spełniać wysokie standardy jakości. Zaznaczył również, że ZOL to odpowiedź na wyzwania dzisiejszego, starzejącego się społeczeństwa.
Głos zabrał również dyrektor SP ZOZ w Kościanie, Wojciech Maćkowiak. –Budynek, przed którym obecnie stoimy, był przez nas wyczekiwany od ponad 20 lat. Przez ten czas mieliśmy pełną świadomość, że dotychczasowe warunki funkcjonowania Zakładu nie odpowiadają współczesnym standardom, potrzebom pacjentów i ich rodzin. Zakład będzie nosił nazwę „Lawendowy Domek", bo lawenda symbolizuje spokój, ukojenie, bezpieczeństwo i nadzieję. Jej delikatny zapach pozwala znaleźć wyciszenie, a delikatne kwiaty kojarzą się z troską i harmonią. Chcemy, by „Lawendowy Domek" był miejsce, w którym pacjenci będą czuli się jak w domu, miejscem pełnym życzliwości, szacunki i godności – mówił dyrektor szpitala, Wojciech Maćkowiak.
Następnie głos zabrali chętni goście, po czym symbolicznie przecięto wstęgę i symboliczne przekazano kluczy do obiektu. Z kolei ksiądz wikariusz z kościańskiej fary poświęcił obiekt. Nie mogło obyć się także bez przekazania życzeń. Potem goście weszli już do budynku, który spełnia nowoczesne normy. Jest przestronny i z dużymi oknami, a najbardziej imponuje duży taras na piętrze.
Budynek Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego powstał na miejscu starego zakładu, który funkcjonował przy kościańskim szpitalu od 1999 roku. Ma ponad 1700 metrów kwadratowych powierzchni, 15 komfortowych pokoi, zaplecze medyczne i wprowadzono w nim rozwiązania dostosowane do potrzeb pacjentów i personelu. Koszt budowy wyniósł niemal 15,5 mln zł i była to największa inwestycja powiatu kościańskiego w ciągu ostatnich kilku lat. Powiatowi udało się pozyskać dofinansowanie na ten cel z Polskiego Ładu w kwocie niemal 10 mln zł. Wyposażenie budynku pochłonęło kolejne 2 mln zł.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu koscianiak.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz