W czwartek, 24 kwietnia odbyło się jubileuszowe zakończenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas wydarzenia nie zabrakło podsumowania, podziękowań i ogromnego tortu, ale przede wszystkim śmiechu i potężnej dawki pozytywnej energii.
Kościański Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął swoją działalność 20 października 2005 r. Został on utworzony z inicjatywy Stowarzyszenia Porozumienie Ziemia Kościańska. To miejsce wyjątkowe na mapie powiatu kościańskiego stworzone z myślą o starszych mieszkańcach. Słuchaczom w wieku senioralnym uniwersytet daje możliwość uczestniczenia w zajęciach tematycznych poszerzających ich wiedzę na różnych polach, zainteresowania, a także zdrowie. Uzupełnieniem są wykłady otwarte, a prelegentami są często profesorowie czy doktorzy Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Nie inaczej było podczas jubileuszowego zakończenia roku akademickiego UTW. Tym razem wykład wygłosiła prof. dr hab. Jadwiga Kiwerska, historyk i politolog w Instytucie Zachodnim UAM. Wystąpienie pani profesor skupiało się w całości na postaci amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Trzeba przyznać, że wykład miał jednowymiarowy charakter, a Jadwiga Kiwerska bez ogródek krytykowała amerykańskiego prezydenta. Bardziej skupiała się jednak przy tym na cechach osobowościowych, niż na prowadzonej obecnie przez Biały Dom polityce.
[FOTORELACJA]3614[/FOTORELACJA]
Po wystąpieniu pani profesor głos zabrał kanclerz UTW, Michał Jurga. Przy dość licznym udziale słuchaczy Uniwersytetu i zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło dawnych i obecnych wykładowców, dokonał krótkiego podsumowania.
- Hasło, które towarzyszy nam od 20 lat brzmi: „Nikt nie jest jeszcze tak stary, by nie mógł się czegoś nowego nauczyć” – mówił Michał Jurga. – Wielkim wzmocnieniem dla naszego Uniwersytetu, oprócz założeń programowych, było przyjęcie honorowego patronatu nad nim przez ówczesnego rektora UAM prof. dra hab. Stanisława Lorenza. On to 8 maja 2005 roku podpisał dokument, w którym wyraża swoją radość z faktu, że powstał Kościański Uniwersytet Trzeciego Wieku i obejmuje go swym patronatem. Kolejni rektorzy tą inicjatywę wspierali, przez to do dzisiaj mamy możliwość zapraszania świata naukowego do nas.
Kanclerz Jurga wspomniał także, że od samego początku dla działalności UTW płynęło duże wsparcie od lokalnych samorządów. W pierwszym roku działalności rok akademicki rozpoczęło 195 słuchaczy. W kolejnych latach było ich ponad 300, a w 2010 r. nawet 364. W zakończonym właśnie roku akademickim 2024/2025 na zajęcia uczęszczało 285 słuchaczy.
Uniwersytet to wykłady, ale też sekcje tematyczne, w których studenci pogłębiają wiedzę, ale też miło spędzają czas i nawiązują przyjaźnie. Każdego roku działających sekcji jest pomiędzy 12 a 15. Prowadzą bądź prowadziły je różne osoby, często nauczyciele, ale nie tylko. Niestety, niektórych nie ma już wśród nas, jak m.in. Leszka Michalczaka, który prowadził popularną sekcję turystyczną czy też Macieja Zielonki, nauczyciela muzyki. Znaleźli się jednak kontynuatorzy tych zajęć, a każdego roku pojawiają się także inni prowadzący, w tym niekiedy osoby bardzo młode.
Dla wszystkich byłych i obecnych osób prowadzących zajęcia, przygotowano specjalne, dedykowane podziękowania. Nie wszyscy dotarli jednak na uroczystość. Statuetki z podziękowaniem wręczono ponadto osobom, które wspierają na różne sposoby UTW. Warto podkreślić, że ta część wydarzenia wywołała wiele uśmiechów na twarzach zgromadzonych. Pojawiły się także dodatkowe kwiaty i gratulacje od uczestników wybranych zajęć.
Uwieńczeniem części oficjalnej był występ artystyczny. Kilka popularnych piosenek pod kierunkiem Jakuba Zielonki wykonała sekcja muzyczna. Na koniec wybrzmiała Gaudeamus igitur.
To nie mógł być jednak jeszcze koniec wydarzenia. Na finał odpalono uroczyście świeczki na torcie, po czym przystąpiono do jego krojenia i częstowania obecnych. Niemal wszyscy chcieli spróbować słodkiego przysmaku.
Teraz studenci rozpoczęli zasłużone wakacje. Ponownie spotkają się w październiku, by zainaugurować 21 rok.
Fot. Kościaniak, Organizatorzy
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz