To już ponad dwadzieścia lat odkąd w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Kościanie organizowane są Dni Integracji. Z tej wyjątkowej okazji we wtorek, 19 listopada w szkole odbyła się gala jubileuszowa podsumowująca wydarzenie, a także inicjująca tegoroczne Dni.
Dni Integracji to impreza organizowana przez społeczność szkolną SP3, ale wydarzenie stało się znane w całym Kościanie i najbliższej okolicy. Co roku festyn i loteria organizowane przy okazji wydarzenia przyciągają wiele osób, także spoza szkolnego środowiska. Podczas tegorocznej edycji Dni Integracji, ogólnodostępny festyn odbędzie się w środę, 20 października o godz. 17.00.
[FOTORELACJA]3173[/FOTORELACJA]
Tymczasem dzień wcześniej rozpoczęto tegoroczne wydarzenie z udziałem zaproszonych gości, w tym włodarzy miasta, gminy i powiatu kościańskiego. Obecni byli także szefowie różnych instytucji wspierający od lat inicjatywę. Ponadto zaproszono przedstawicieli firm, ale nie wszyscy mogli dotrzeć na szkolną galę zorganizowaną w godzinach przedpołudniowych.
Zanim goście udali się na uroczystość, poproszono ich na salę gimnastyczną, by wzięli udział w otwarciu Igrzysk Radości, czyli integracyjnej imprezy sportowej otwierającej XX Dni Integracji. W tym wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas integracyjnych, a także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy oraz uczniowie Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie. Zgromadzonych powitała dyrektor szkoły, Izabela Korzeniowska i oficjalnie otworzyła XX Dni Integracji. Następnie, po krótkim występie artystycznym, dzieci i młodzież przystąpiły do wykonywania zadań sportowych, a goście udali się do sali rytmiki na galę.
Tutaj uroczystość rozpoczęła się od pokazania filmu przedstawiającego w wielkim skrócie historię Dni Integracji. Następnie uczennice opowiedziały o genezie Dni Integracji.
Pierwsza klasa integracyjna, czyli z niepełnosprawnymi oraz pełnosprawnymi uczniami została utworzona w 2002 roku. – Wówczas to Wiktoria, uczennica II klasy integracyjnej chora na dziecięce porażenie mózgowe i poruszająca się o kulach, odbyła turnus rehablitacyjny w Mielnie. Konieczna okazała kontynuacja rehabilitacji, na którą jednak zabrakło pieniędzy. Ówczesne wychowawczynie klasy integracyjnej, panie Szwed i Korzeniowska zainicjowały zbiórkę brakującej kwoty. Dzięki tej pomocy Wiktoria postawiła swoje pierwsze kroki – usłyszeli zgromadzeni.
Po takim sukcesie postanowiono pójść za ciosem i kontynuować zbiórki na potrzeby dzieci niepełnosprawnych, jednocześnie nadając im większy rozmach i angażując w nie tylko szkołę, ale także samorządy, firmy i instytucje oraz mieszkańców.
Przez pierwsze lata główną organizatorką Dni Integracji była nauczycielka szkoły, Izabela Korzeniowska. Kiedy została dyrektorką szkoły, główną organizację wzięła na siebie Karolina Misiurna, nauczycielka klas I-III. Już od 17 lat czuwa, z pomocą innych nauczycieli, nad sprawnym przebiegiem wydarzenia.
Cała gala przeplatana była przybliżeniem zgromadzonym idei imprezy i poszczególnych jej elementów. Te opowieści przeplatane były występami artystycznymi uczniów szkoły.
Nie zabrakło także znamiennego momentu w postaci wręczenia statuetek będących wyrazem wdzięczności dla osób i instytucji wspierających całą inicjatywę. Pojawił się także jubileuszowy tort.
Już dziś o godz. 17.00 w szkole rozpocznie się festyn. Nie zabraknie na nim licznych stoisk, a także pokazów i występów artystycznych. Podczas festynu będzie można zakupić także losy z fantami lub numerami. Losy numeryczne wezmą udział w losowaniu piętnastu nagród głównych, fundowanych przez władze miasta oraz sponsorów.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz