Zamknij

Hołd ofiarom zbrodni katyńskiej [ZDJĘCIA]

08:09, 13.04.2024 red. Aktualizacja: 22:39, 16.04.2024
Skomentuj

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W przededniu tego święta, na starym cmentarzu katolickim w Kościanie, upamiętniono Polaków zamordowanych przez Rosjan na przełomie kwietnia i maja 1940 roku.

Pod Krzyżem Katyńskim zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych miasta, gminy i powiatu kościańskiego. Obecne były także delegacje reprezentujące miejskie instytucje i służby mundurowe. Pojawili się także harcerze oraz liczna reprezentacja młodzieży szkolnej. Wartę honorową przy pomniku pełnili członkowie Stowarzyszenia Strzeleckiego i Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

Podczas uroczystości okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Kościana. – Stoimy w milczeniu przed Krzyżem Katyńskim, aby oddać hołd naszym rodakom – bohaterom, którzy zginęli w wyniku brutalnego łamania podstawowych praw człowieka. Te nazwiska, które widnieją na tablicach obok nas, to nie tylko zapis historii, lecz przede wszystkim świadectwo tragedii, która dotknęła każdą rodzinę, każde serce. Wspominając Katyń, uczcijmy zarówno tych, którzy zginęli, jak i tych, którzy przetrwali i głosili prawdę przez lata milczenia i zapomnienia. Niech ich heroiczna postawa stanie się dla nas wszystkich źródłem inspiracji i przypomnieniem, że pamięć jest fundamentem naszej tożsamości narodowej mówił burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

[FOTORELACJA]2519[/FOTORELACJA]

Następnie zgromadzone delegacje przystąpiły kolejno do składania wiązanek kwiatów i zniczy. Krzyż Katyński, pod którym odbyły się uroczystości stanął na kościańskim cmentarzu w  2007 roku. Umieszczony został na kamiennym postumencie ze śladami po kulach karabinowych. Po obu stronach podstawy krzyża znajdują się tablice z nazwiskami zabitych przez NKWD mieszkańców Ziemi Kościańskiej.

Dla przypomnienia, 13 kwietnia 1943 roku ujawniono masowe groby zamordowanych żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej i urzędników. Z kolei 13 kwietnia 1990 roku ostatni przywódca ZSRR przekazał polskim władzom listy przewozowe z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.

Fot. UMK

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%