Zamknij

W sobotę rejestracja dawców szpiku w Kościanie. Dla Dagmary i innych

21:03, 15.12.2023 Milena Waldowska Aktualizacja: 13:49, 17.12.2023
Skomentuj

W ratuszu oraz w budynku liceum przez całą sobotę prowadzona będzie akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Akcja skierowana jest m.in. dla Dagmary Ceglarek – mieszkanki naszego powiatu chorującej na aplazję szpiku i potrzebującej przeszczepu od dawcy niespokrewnionego.

34-letnia Dagmara Ceglarek, która jest mamą chłopca i żoną zachorowała w połowie roku. Lekarze przez kilka tygodni dochodzili jaką przyczynę mają pojawiające się u kobiety siniaki, wybroczyny, krwotoki z dziąseł czy ogólne osłabienie organizmu. W końcu postawili diagnozę, która przewróciła jej dotychczasowe życie do góry nogami.

Teraz Dagmara czeka aż znajdzie się jej bliźniak genetyczny, który umożliwi jej odzyskanie zdrowia i powrót do swojego dotychczasowego życia. Bo w tej chwili większość czasu spędza u lekarzy i co tydzień przechodzi tłoczenie krwi. Bliscy Dagmary zmobilizowali się całą mocą, by pomóc jej w poszukiwaniu upragnionego dawcy.

Wolontariusze z fundacji DKMS w sobotę i niedzielę organizują wielką akcję rejestracji potencjalnych dawców. Im więcej dawców, tym większej liczbie potrzebujących będzie można pomóc. W tym Dagmarze, która żyje nadzieją, że w końcu się uda.

W Kościanie przez całą sobotę, 16 grudnia (od godz. 9.00 do 19.00) funkcjonować będą dwa punkty rejestracyjne: w Sali Ślubów mieszczącej się na parterze kościańskiego ratusza oraz w I Liceum Ogólnokształcącym im. Oskara Kolberga przy Al. Kościuszki. Ponadto w sobotę taka akcja będzie przeprowadzana w Galerii Leszno (w godz. 11.00-19.00), a w niedzielę, 17 grudnia w dwóch miejscach gminy Czempiń: w Szkole Podstawowej w Głuchowie (godz. 9.00-16.00) oraz w Tlenowni w Czempiniu (9.00-16.00).

Na czym polega rejestracja

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać osoba w przedziale wiekowym 18-55 lat, która jest w ogólnie dobrym stanie zdrowia. Rejestracja w ogólnodostępnym punkcie rejestracyjnym jest prosta, szybka i bezpłatna.

Poza podaniem wymaganych danych rejestracja polega na wymazie z wewnętrznej strony policzka. Z pobranej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców.

Samo pobranie szpiku do przeszczepienia odbywa się na dwa sposoby:
- poprzez pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków)
- pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków).

Liczby

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się ponad 1 900 000 osób, spośród których już ponad 12 000 osób (czerwiec 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

W Kościanie na obecną chwilę zarejestrowanych jest 2018 potencjalnych dawców szpiku, a 22 z nich zostało dawcami faktycznymi. W Czempiniu mamy 567 zarejestrowanych dawców oraz 7, którzy mieli okazję przekazać swój szpik. Z kolei Głuchowo ma zarejestrowanych 54 potencjalnych dawców i wciąż czeka na swojego pierwszego dawcę faktycznego.

Miejmy nadzieję, że liczba potencjalnych dawców w Kościanie i Czempiniu zwiększy się znacznie po weekendzie oraz że jak najwięcej z tych osób będzie miało okazję podzielić się swoim szpikiem. Z kolei Dagmara jak najszybciej znajdzie swojego dawcę.

 

 

 

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%