Na Rynku odbyła się uroczystość związana z rocznicą uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Ponadto ciekawe, plenerowe stoisko połączone z wystawą przygotowało Muzeum Regionalne w Kościanie.
Obchody majowego święta narodowego rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościańskiej farze. Następnie poczty sztandarowe i poszczególne delegacje przeszły w pochodzie na Rynek prowadzone dźwiękami Orkiestry Dętej OSP Kościan. Maszerowały także mażoretki Rytmix.
Wśród zgromadzonych byli politycy, władze miasta i gminy Kościan oraz powiatu kościańskiego, radni, a także przedstawiciele partii politycznych, szkół, harcerstwa i różnych instytucji oraz mieszkańcy. Trzeba przyznać, że w tym roku nie byli oni zbyt liczni.
[FOTORELACJA]3624[/FOTORELACJA]
Po odegraniu hymnu głos zabrał zastępca burmistrza Kościana, Patryk Piasecki. Wspomniał o znaczeniu Konstytucji 3 Maja uchwalonej w 1791 roku również i w dzisiejszych czasach. – 3 maja to nie tylko ważna data w naszej historii. To także symbol nadziei, odwagi i lepszej wizji przyszłości. Uchwalona 234 lata temu Konstytucja 3 Maja – dzieło wybitnych umysłów i serc bijących dla Polski, była nie tylko dokumentem prawnym. Była deklaracją nadziei. Była dowodem, że potrafimy być narodem nowoczesnym, odważnym i odpowiedzialnym; że potrafimy wziąć los we własne ręce nawet w najtrudniejszych czasach – mówił wicebrumistrz Patryk Piasecki. – Pamiętamy w Kościanie o tych, którzy przed nami walczyli o wolność. Nasza obecność tutaj to nie tylko ukłon w stronę historii. To także zobowiązanie. Zobowiązanie wobec przeszłości, ale szczególnie zobowiązanie wobec przyszłości. Konstytucja 3 Maja to nie relikt, ale inspiracja.
Następnie liczne delegacje przystąpiły do składania wiązanek kwiatów pod tablicami pamięci. Na zakończenie krótkiej uroczystości orkiestra OSP zagrała wiązankę melodii patriotycznych, a mażoretki tańczyły marszowo.
Warto nadmienić, że chętni po uroczystości mogli otrzymać biało-czerwoną chorągiewkę. Ponadto czekało stoisko przygotowane przez Muzeum. Trzeba przyznać, że było ono bardzo ciekawe i trochę szkoda, że pojawiło się na nim mało zainteresowanych. Dzieci mogły przede wszystkim układać puzzle i kolorować kolorowanki o tematyce patriotycznej. Z kolei zarówno małych, jak i dużych mogły zainteresować pamiątki związane z tematyką obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Ponadto wyświetlono filmy z serii „Historia w ożywionych obrazach”: Konstytucja 3 Maja 1791 r. – Jana Matejki oraz Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794 r. – Wojciecha Kossaka.
Każdy mógł też zagłębić się w wystawę plenerową poświęconą Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 r. przygotowanej przez Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz