Zamknij

Hodowca lisów z Kościana skazany na bezwględne więzienie

14:26, 18.11.2023 Milena Waldowska Aktualizacja: 22:22, 21.11.2023
Skomentuj Fot. Otwarte Klatki Fot. Otwarte Klatki

To wyrok bezprecedensowy w polskim sądownictwie. Hodowca lisów z naszego powiatu został skazany na 6 miesięcy bezwględnego więzienia. Sąd Okręgowy w Poznaniu podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego w Kościanie z dnia 22 maja bieżącego roku.

Sprawa Wojciecha H. i walki z nim Stowarzyszenia "Otwarte Klatki" toczy się już prawie 10 lat. W 2014 roku stowarzyszenie ujawniło po raz pierwszy nagranie pochodzące z fermy w Kościanie. Wówczas policja umorzyła jednak sprawę.

Dwa lata później "Otwarte Klatki" opublikowały wstrząsające nagrania z niehumanitarnego zabijania lisów, które doprowadziły do skazania hodowcy na wyrok w zawieszeniu. Jak przypomina stowarzyszenie, Wojciech H. dostał wtedy zakaz prowadzenia działalności związanej z hodowlą lisów. Mimo takiego wyroku sądu prowadził nadal fermę.

Nie poddaliśmy się i przeprowadzaliśmy kolejne śledztwa, które udowadniały, że koszmar zwierząt trwał nadal. To właśnie jedno z naszych późniejszych dochodzeń doprowadziło do skazania Wojciecha H. na wyrok bezwzględnego więzienia informuje Stowarzyszenie "Otwarte Klatki".

 

Wyrokiem z 22 maja 2023 roku Sąd Rejonowy w Kościanie skazał dwoje hodowców lisów za znęcanie się nad zwierzętami. Wojciech H. usłyszał wyrok sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Karę w tej samej wysokości, ale zawieszoną na trzy lata, wymierzono jego żonie – Beacie H. Wobec obojga sąd orzekł siedmioletni zakaz prowadzenia wszelkiej działalności gospodarczej związanej z chowem lub hodowlą zwierząt oraz zakaz pracy związanej z hodowlą i wykorzystaniem zwierząt.

Wojciech H. złożył apelację do sądu wyższej instancji. Ten wyrokiem z dnia 17 listopada podtrzymał decyzję kościańskiego sądu. Wyrok jest prawomocny.

To pierwszy wyrok polskiego sądownictwa w powojennej Polsce orzekający bezwględne więzienie dla hodowcy zwierząt futerkowych. Dotychczas orzekano kary pozbawienia wolności, ale w zawieszeniu.

Poznański sąd podtrzymał ponadto zakaz prowadzenia przez kościańskiego hodowcę działalności związanej ze zwierzętami, pracy przy zwierzętach oraz posiadania zwierząt futerkowych na okres 7 lat.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%