Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krzywiń od dwóch lat realizuje zadanie „Krzywiń mały/wielki świat” dofinansowany z Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa. Podobnie jak w 2023 roku, także i w tym roku nie zabrakło interesujących działań wzbogacających ofertę biblioteki.
Spotkanie autorskie dla dorosłych z popularną autorką Sylwią Trojanowską, warsztaty rękodzieła dla dorosłych, wykłady i warsztaty językowe dla dorosłych i dzieci dotyczące roli gwary lokalnej, warsztaty rycerskie, wyjazdy do teatrów, spotkania i szkolenia.
Specjalnym wydarzeniem był konkurs na lokalne inicjatywy oddolne, do którego przystąpili mieszkańcy gminy Krzywiń, aby móc przedstawić swoje propozycje i projekty o charakterze kulturalnym.
[FOTORELACJA]3142[/FOTORELACJA]
Podsumowaniem projektu był festyn zatytułowany „Pyry z gziką i miecz Awdańca” zorganizowany 27 października w Hali Sportowo-Widowiskowej w Krzywiniu.
Podczas uroczystości wręczone zostały podziękowania dla partnerów, którzy współpracowali ściśle z krzywińską instytucją kultury podczas projektu, a byli to Urząd Miasta i Gminy w Krzywiniu, Zespół Szkół w Krzywiniu, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzywiniu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzywiniu, Gminna Rada Seniorów, Stowarzyszenie „Promień” w Krzywiniu, Sołectwo Bielewo, Klub Seniora „Karuzela Życia” Bielewo, KGW Bielewo, KGW Gierłachowo, KGW Jerka i Klub Seniora Jerka.
Dyrektor Biblioteki Jolanta Bilska podziękowała również autorom lokalnych inicjatyw oddolnych, które wyłonione zostały podczas konkursu:
1) Sylwia Ruta „Odkrywamy tajemnice bibliotek i książek”,
2) Ekipa „Mega Fantasy” – Ewa Jagodzińska-Wiatrowska, Rafał Wiatrowski, Bernadeta Bieczyńska i Adrian Tomkowiak „Fantastyczny Rajd Bezpieczeństwa”,
3) Stowarzyszenie „Wielkopolska Bez Granic” Marek Ryba, Justyna Lis, Joanna Ratajczak Międzypokoleniowa gra miejska „Od straszaka do dzieciaka”,
4) Maria Marciniak „Nasze babki – lokalna historia kobiet”.
Podczas festynu wręczono nagrody młodym twórcom, którzy na warsztatach językowych napisali lub na ogłoszony konkurs nadesłali swoje prace autorskie, opowiadające w lokalnej gwarze o dziejach lub współczesności miasta i gminy Krzywiń. Z tych tekstów powstała publikacja broszurowa, z którą uczestnicy wydarzenia chętnie się zapoznali, a znalazły się tam utwory:
1) „Witejcie w Rogaczewie Małym!”, autorka Julia Matuszkowiak, Zespół Szkół w Jerce,
2) „Wypindaczona Babusia”, autorka Olga Brzozowska, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. Adama Mickiewicza w Lubiniu,
3) „Łajzy”, autorka Kinga Małyszek, Zespół Szkół w Krzywiniu,
4) „Wakacyjny lipcowy poniedziałek”, autor Bartosz Zborowski, Zespół Szkół w Krzywiniu,
5) „Jyrka”, autorka Zofia Metzner, Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie.
Po tych wrażeniach duchowych festynowi goście zaproszeni zostali na degustację przysmaków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich: Jerka przygotowała pyry z gziką, Bielewo – bigos, a Gierłachowo – rogaliki.
Wieczorem nastąpiła z kolei część artystyczna. Zaprezentowali się młodzi gitarzyści uczęszczający na zajęcia muzyczne w krzywińskiej Bibliotece oraz Zespół Wokalny dla Dorosłych CANTANDO. Podsumowaniem festynu był koncert Gwiazdy Wieczoru „Śpiewającej Rodziny Kaczmarków” w składzie Piotr Kaczmarek – tenor, Wojciech Kaczmarek – baryton i Adam Kaczmarek – baryton.
Zadanie „Krzywiń mały/wielki świat” dofinansowany z Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność. Projekt „Krzywiń mały/wielki świat” otrzymał dotację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 100.000, 00 zł, a wartość realizowanego zadania wynosi: 112.000,00 zł. Czas trwania projektu: lipiec 2023 – listopad 2024.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz