Zamknij

10. Kopaszewska Droga Krzyżowa [ZDJĘCIA]

12:39, 16.09.2024 Milena Waldowska Aktualizacja: 16:41, 17.09.2024
Skomentuj

15 września odbyła się jubileuszowa piesza Kopaszewska Droga Krzyżowa. Była tym bardziej wyjątkowa, że jej uczestnicy musieli brnąć w deszczu i błocie. Mimo niesprzyjającej aury, na szlak udało się około 100 osób.

Jubileuszowa edycja zbiegła się ze 160 rocznicą pierwszej pielgrzymki, która wyruszyła śladem konduktu żałobnego tragicznie zmarłej Zofii z Chłapowskich Koźmianowej. Tegoroczne hasło wydarzenia zatytułowano „Wiara – Nadzieja – Miłość”, a miało przypomnieć w sposób szczególny powody ufundowania tej unikatowej w skali światowej drogi krzyżowej.

Ze względów bezpieczeństwa organizatorzy zmienili i skrócili tegoroczną trasę. Dotyczyło to przede wszystkim okolic Rogaczewa, gdzie do pokonania jest podmokły, leśno-łąkowy odcinek. Istniało także ryzyko spadnięcia gałęzi w tej okolicy.

Do końca mieliśmy dylemat, czy organizować wydarzenie. Zdecydowaliśmy się jednak niczego nie odwoływać, tylko zmodyfikować. Ostatecznie było trochę inaczej niż w poprzednich edycjach, ale wszyscy byli zadowoleni – ocenia dr Emilian Prałat, główny organizator Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej.

[FOTORELACJA]2955[/FOTORELACJA]

Na pielgrzymkę zdecydowało się 100 osób, co jest niezłą liczbą, choć stanowi mniej więcej połowę tradycyjnej. Nie zabrakło jednak wyjątkowych uczestników, w tym obecny był m.in. Piotr Chłapowski z Londynu oraz – po raz pierwszy – goście spod Wrocławia.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 9.30 od mszy św. w kaplicy w Kopaszewie. Bezpośrednio po niej dr Emilian Prałat odczytał okolicznościowy list przysłany przez abpa Stanisława Gądeckiego. Następnie siedem pierwszych rozważań odczytano w kaplicy, przy oryginalnych odlewach poszczególnych stacji, zamówionych w Paryżu przez rodzinę Chłapowskich.

Po czytaniach wyruszono na szlak. Uczestnicy tym razem przeszli z Kopaszewa do drogi powiatowej, po czym zawrócili, by przejść do granicy Kopaszewa i wrócić do kaplicy, gdzie odczytano trzy ostatnie rozważania.

W trakcie pielgrzymki nie zabrakło tradycyjnych zwyczajowych anegdot historycznych i przybliżenia bogactwa kulturowego regionu. Po zakończeniu wędrówki wszyscy uczestnicy mogli pokrzepić się ciepłą zupą, kawą i ciastem oraz skosztować przygotowanego na tę okazję tortu. Każdy otrzymał ponadto okolicznościowy certyfikat pielgrzyma i pocztówkę. Podczas wydarzenia kwestowano także na rzecz renowacji nekropolii Chłapowskich w Czerwonej Wsi. Udało się zebrać 545,5 zł.

Głównym organizatorem wydarzenia była Fundacja Bonum Adipisci przy wsparciu Danko S.A. i OSP Kopaszewo oraz kilku indywidualnych osób.

Fot. Fundacja Bonum Adipisci, Pani_z_klasą_

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%