Początek roku to czas uroczystych spotkań, podsumowań i życzeń. Doroczne Spotkanie Noworoczne Gminy Kościan odbyło się w piątek, 3 stycznia, tym razem w hali sportowej w Racocie. Uczestniczyli w nim wyróżniający się na różnych polach mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście.
Spotkanie odbyło się już po raz 25, miało zatem charakter jubileuszowy. Być może właśnie dlatego z zaproszenia gminy Kościan skorzystało wiele osób, a na sali prawie nie było pustych krzeseł. W spotkaniu uczestniczyli parlamentarzyści, radni różnych samorządów i szczebli, włodarze z powiatu kościańskiego, a także gmin ościennych. Ponadto przedstawiciele różnych instytucji, firm prywatnych, stowarzyszeń czy klubów sportowych. Obecni byli także radni gminni, sołtysi i wyróżniający się mieszkańcy gminy.
Na wejściu każdy z gości był witany przez wójta Andrzeja Przybyłę oraz przewodniczącego rady gminy Jana Szczepaniaka oraz otrzymywał upominek.
[FOTORELACJA]3311[/FOTORELACJA]
Część oficjalną imprezy otworzył Jan Szczepaniak. Przywitał zgromadzonych i złożył noworoczne życzenia. Następnie zaprezentowano 10-minutowy materiał filmowy przypominający dokonania i wydarzenia na terenie gminy w 2024 roku (film udostępniliśmy pod artykułem).
Krótkiego podsumowania dokonał także w swoim wystąpieniu wójt Andrzej Przybyła, a po czym skupił się na planach gminy. – Serce rośnie, jak się widzi w jednym miejscu tyle osób, które przyczyniają się do dobrego wizerunku naszej gminy. Dziękuję, że przyjęliście nasze zaproszenie i jesteście tutaj wspólnie z nami – stwierdził wójt.
Po słowach wójta kilka słów wygłosili także chętni goście. Istotną częścią spotkania były nagrody. Statuetkę „Zasłużony dla gminy Kościan” otrzymał Zdzisław Gidaszewski. To przedsiębiorca, właściciel firmy przewozowej „Juna Trans" w Starych Oborzyskach, która działa z powodzeniem już od 50 lat. W latach 2002-2024 był ponadto radnym gminy. Jak można było usłyszeć podczas spotkanie, wyróżniony jest niezwykle uwrażliwiony na ludzką krzywdę i bezinteresownie zaangażowany w pomoc społeczną, zwłaszcza dla osób dotkniętych klęskami żywiołowymi lub zdarzeniami losowymi, a także znany z pomocy dzieciom i młodzieży, w tym udzielającej się sportowo. Za swą działalność społeczną i zawodową otrzymał już kilka wyróżnień.
Ponadto wyróżniono Emiliana Prałata z Turwi, doktora nauk humanistycznych, historyka sztuki, regionalistę i filologa slawistę. W skrócie można powiedzieć, że to człowiek orkiestra zaangażowany w działalność badawczą, społeczną gminy Kościan, prezes Fundacji „Bonum Adipisci – Dążyć do dobra". Organizator wielu wydarzeń, autor książek o różnych zakątkach Ziemi Kościańskiej. Nadzorował wiele działań na terenie Ziemi Kościańskiej związanych z ratowaniem spuścizny architektonicznej. Wyróżniony, jako krzewiciel historii, na spotkaniu pojawił się w stroju napoleońskim.
Wyróżnienia otrzymały także dwie osoby parające się fotografią i filmem i popularyzujące w ten sposób gminę Kościan. To Krystian Kozłowski, twórca autorskiego cyklu filmowego „Ocalić od zapomnienia", poświęconego wyjątkowym postaciom z gminy Kościan oraz Piotr Nędzewicz, uwieczniający imprezy sportowe na terenie gminy aparatem fotograficznym oraz uwieczniający za pomocą zdjęć i filmów z drona piękna gminy Kościan.
Podczas części oficjalnej nie zabrakło także występu artystycznego dynamicznego duetu skrzypaczek pod nazwą Queens of Violin. Całość trwała ponad dwie godziny, ale to i tak niewiele czasu na podsumowanie rocznej działalności całej gminy. Goście zostali jednak nagrodzeni za wytrwałość i po uroczystości czekał na nich bogaty poczęstunek. Był to też czas na rozmowy i integrację.
Fot. Milena Waldowska, Mieczysław Matuszewski
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz