Blisko 300 gości wzięło udział w Spotkaniu Noworocznym zorganizowanym przez gminę Kościan. Spotkanie odbyło się w szkole w Starych Oborzyskach w piątek, 5 stycznia i było okazją do podsumowania minionego roku oraz do wręczenia nagród zasłużonym mieszkańcom gminy.
Spotkania Noworoczne w gminie wiejskiej mają długoletnią tradycję. Biorą w nich udział przedstawiciele gminnych instytucji i organizacji, sołtysi poszczególnych miejscowości gminy Kościan, sportowcy, zasłużeni mieszkańcy, ale także reprezentanci zewnętrznych instytucji i osoby, które były w jakimś stopniu zaangażowani w życie gminy Kościan na różnych polach. Nie mogło także zabraknąć samorządowców z całego powiatu kościańskiego oraz parlamentarzystów i przedstawicieli wielkopolskich organizacji.
Zgromadzonych powitał przewodniczący Rady Gminy Kościan, Jan Szczepaniak. Następnie zaprezentowano w wersji filmowej działania gminy Kościan w 2023 roku. Podsumowanie dotyczyło takich dziedzin jak inwestycje, rozwój, kultura, sport, rekreacja, bezpieczeństwo czy współpraca zagraniczna.
[FOTORELACJA]2246[/FOTORELACJA]
O najważniejszych wydarzeniach minionego roku, ale także o planach opowiedział następnie wójt Andrzej Przybyła. Zaczął jednak od podziękowań.
– Ten filmik świetnie pokazuje jaki potencjał drzemie w naszej gminie. To wszystko jest możliwe dzięki Wam i dzięki przyjaciołom gminy Kościan. Nie da się tego określić jako zespół czy jako drużyna. To jest armia przyjaznych dusz, która się włącza w codzienną działalność na terenie naszej gminy. Dlatego wypada mi wszystkim podziękować – powiedział wójt Andrzej Przybyła.
W podziękowaniach wymienił radnych Gminy Kościan oraz Radę Młodzieżową, sołtysów, mieszkańców, sąsiednie samorządy i władze centralne, przedsiębiorców, strażaków OSP, kluby seniora i koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe, kluby sportowe i stowarzyszenia.
Następnie przyszedł czas na nagrody i wyróżnienia. Dodajmy, że ten punkt programu przeplatany był częścią artystyczną, w której wystąpili utalentowani mieszkańcy gminy: pianista Adrian Szczepaniak i wokalistka Gabriela Itkowiak.
Statuetkę symbolizującą przyznanie tytułu "Zasłużony dla Gminy Kościan", a nadawaną przez Radę Gminy Kościan, odebrał Grzegorz Konieczny, kierownik Gorzelni w Turwi. Statuetkę otrzymał za zaangażowanie w zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz za poświęcenie w tworzeniu miejsca, które staje się żywym pomnikiem historii gorzelnictwa. Przed wręczaniem nagrody wymieniono szczegółowo listę zasług laureata.
Unia Wielkopolan przyznała Wawrzyn Pracy Organicznej Zdzisławowi Gidaszewskiemu, przedsiębiorcy ze Starych Oborzysk działającemu w branży transportowej i radnemu gminy. To prestiżowa nagroda, której laureatami jest mnóstwo znanych osób działających na bardzo różnych polach. Przyznawana jest za działania związane z promowaniem idei organicznej jak również aktywny wkład w rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny Wielkopolan. Przy wręczaniu statuetki podkreślono przede wszystkim zaangażowane społeczne laureata.
Unia Wielkopolan przyznała jeszcze jedno wyróżnienie. Medal „Wolna – Organiczna – Wielka” otrzymał wójt Andrzej Przybyła za uosobienie i krzewienie najlepszych wzorców pracy organicznej. Wójt otrzymał także nagrodę od Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych.za 25 lat pracy w samorządzie.
Jak co roku uhonorowano również niezwykłe talenty sportowe. Roczne stypendia sportowe otrzymali: karateka Aleksander Opas, członek kadry narodowej Polskiej Unii Karate, medalista Mistrzostw Polski Juniorów i Mistrzostw Polski Seniorów; Franciszek Pryfer – mistrz Polski i wicemistrz Europy PitBike Off Road w 2023 roku; Olivier Buszkiewicz – młody żużlowiec, medalista Młodzieżowych Mistrzostw Polski, Drużynowych Mistrzostw Polski i Ligi Żużlowej.
Przyznano również nagrody sportowe. Otrzymali je: Ludwik Pryfer – młodzieżowy wicemistrz Polski w PitBike Off Road i Franciszek Czapla, który zajął I miejsce w zawodach Euro Trophy w Niemczech i II miejsce w zawodach Rok Cup Poland w sporcie kartingowym.
Dodatkową nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł otrzymała ponadto drużyna piłkarska dziewcząt z klubu JunaTrans Stare Oborzyska za wysokie osiągnięcia sportowe, czyli awans do piłkarskiej drugiej ligi oraz doskonałe wyniki w meczach.
Na koniec oddano możliwość przemówień ze strony gości, z czego z chęcią skorzystało kilka osób. Z kolei po części oficjalnej zaproszono wszystkich uczestników wydarzenia na poczęstunek.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz