Trwa sezon kąpielowy. Lipcowa pogoda póki co nie służy wypoczynkowi nad wodą. Tym niemniej niezależnie od aury, kąpieliska podczas wakacji są strzeżone przez kościańskich ratowników należących do Rejonowego WOPR w Lesznie.
Działające od ponad 50 lat Rejonowe WOPR w Lesznie działa na terenie powiatów leszczyńskiego, kościańskiego, wolsztyńskiego, gostyńskiego i rawickiego. Ratownicy tej organizacji latem mają ręce pełne roboty.
[FOTORELACJA]3827[/FOTORELACJA]
Wielu członków Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Lesznie to ratownicy kościańscy, którzy na co dzień pracują m.in. na krytej pływalni MOSiR Kościan. W sezonie letnim czuwają natomiast nad bezpieczeństwem kąpiących się na kąpieliskach w naszym powiecie. Tego lata, po raz drugi z rzędu, pracują na odkrytej pływalni w Czempiniu. Ponadto zabezpieczają kąpieliska w Nowym Dębcu, Krzywiniu i Cichowie.
- Na każdym kąpielisku musi być jednocześnie dwóch ratowników. Nasi ratownicy mają podpisane umowy na sezon z opiekunami poszczególnych kąpielisk. Dodatkowo, między innymi w Cichowie czy Krzywiniu, pojawiają się ratownicy na co dzień strzegący bezpieczeństwa na basenie w Kościanie – tłumaczy Lidia Wojciechowska, kierownik Biura Zarządu Rejonowego WOPR w Lesznie.
Na strzeżonych kąpieliskach ratowników spotkamy codziennie, niezależnie od pogody. Pracują 7 dni w tygodniu przez dwa miesiące wakacji w godzinach 10.00-18.00. Kąpieliska nad jeziorami będą otwarte do 31 sierpnia. Z kolei w przypadku basenu w Czempiniu, jeżeli pogoda będzie sprzyjająca, basen może być czynny nawet do 14 września.
Ratownicy nie tylko dbają o bezpieczeństwo, ale prowadzą także działania edukacyjne nastawione na zasady udzielania pierwszej pomocy.
- Koordynator kąpieliska jest zobowiązany raz w miesiącu, czyli w lipcu i sierpniu przeprowadzić pokaz pierwszej pomocy wraz z pogadanką dla plażowiczów o bezpieczeństwie nad wodą. To wpisuje się także w działania związane z zabezpieczeniem kąpielisk z naszej strony – podkreśla Lidia Wojciechowska.
Przypomnijmy, że w Nowym Dębcu akcja związana z bezpieczeństwem była przeprowadzona 5 lipca podczas pikniku wraz z kościańską policją (zobacz: „Bezpieczne wakacje nad wodą” w Nowym Dębcu).
Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą
1. Wybieraj strzeżone kąpieliska
Najbezpieczniej kąpać się w miejscach, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik wodny. Unikaj dzikich, nieznanych akwenów, które mogą kryć niebezpieczne dno, silne prądy czy zanieczyszczenia.
2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska
Zwracaj uwagę na tablice informacyjne, flagi i sygnały ostrzegawcze. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli, biała – że kąpiel jest dozwolona.
3. Nie wchodź do wody po alkoholu
Alkohol obniża zdolność oceny sytuacji, opóźnia reakcje i zwiększa ryzyko utonięcia. To jedna z najczęstszych przyczyn tragicznych wypadków nad wodą.
4. Nie skacz na główkę w nieznanych miejscach
Skoki do wody mogą skończyć się poważnymi urazami kręgosłupa, a nawet paraliżem. Skacz tylko w miejscach do tego przeznaczonych, gdzie znasz głębokość i strukturę dna.
5. Miej oko na dzieci
Dzieci zawsze powinny być pod stałym nadzorem osoby dorosłej, nawet jeśli potrafią pływać. Pamiętaj, że chwila nieuwagi może mieć tragiczne skutki.
6. Pływaj w granicach swoich możliwości
Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich i sił. Gwałtowne skurcze mięśni, zmęczenie czy nagła zmiana temperatury wody mogą doprowadzić do zagrożenia życia.
7. Korzystaj z kamizelek asekuracyjnych
Podczas pływania na kajaku, rowerze wodnym czy żaglówce zawsze zakładaj kamizelkę asekuracyjną. To prosty i skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz