Zamknij

Nasi samorządowcy rozmawiali z ministrem o energetyce

14:32, 18.01.2025 Aktualizacja: 11:41, 22.01.2025
Skomentuj

W piątek gościem Starostwa Powiatowego w Kościanie był Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W spotkaniu poza starostą uczestniczyli także włodarze gmin naszego powiatu, a rozmawiano o problemach samorządów oraz o bezpieczeństwie energetycznym na poziomie lokalnym i odnawialnych źródłach energii.

W spotkaniu z ministrem brały udział władze powiatu, a także burmistrzowie lub ich zastępcy Kościana, gminy Kościan, Śmigla, Czempinia i Krzywinia. Już po spotkaniu odbył się krótki briefing prasowy z udziałem ministra Miłosza Motyki, starosty Artura Opasa i przewodniczącego Rady Powiatu Bartosza Kobusa.

Tytułem wstępu starosta Artur Opas wyjaśnił, że poruszane były tematy przede wszystkim związane z odnawialnymi źródłami energii. Ponadto samorządowcy zadawali przedstawicielowi rządu różne pytania dotyczące nurtujących ich problemów.

[FOTORELACJA]3339[/FOTORELACJA]

Sam minister Motyka odniósł się do powodów organizacji tego typu spotkań z samorządowcami. – Podstawową działalnością administracji publicznej jest zasada pomocniczości. Tutaj najwięcej kompetencji mają samorządy. Nic o samorządach, bez samorządów nie można i nie powinno się robić. Samorządowcy najlepiej znają potrzeby mieszkańców i powinni nam je przekazywać. Dlatego też za to dzisiejsze spotkanie dziękujemy. Bo naszym obowiązkiem jest na takich spotkaniach być – podkreślał minister Miłosz Motyka.

Zaznaczył, że ważnym wnioskiem płynącym ze strony samorządów jest sposób ich finansowania oraz zwiększenia ich kompetencji. Efektem tych wniosków jest ustawa o finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego.

Drugi ważny aspekt spotkania to kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym na poziomie lokalnym. – To był temat związany z oddaniem większych kompetencji samorządom, tworzenia klastrów energii, spółdzielni energetycznych czy, szerzej, społeczności energetycznych. Wiąże się to ze zmianą całego systemu energetycznego. To już nie ma być jeden ośrodek centralny lub też kilka mniejszych ośrodków i rozsyłanie energii do Polski lokalnej. To właśnie Polska lokalna powinna być samowystarczalna energetycznie. To się jednak już dzieje. To są programy z Krajowego Programu Odbudowy, ale za tym muszą iść kolejne zmiany legislacyjne – mówił minister.

Gość jeszcze kilkukrotnie zapewniał, że decentralizacja w kolejnych miesiącach będzie kluczowa w Polsce, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.

Do słów ministra odniósł się przewodniczący Bartosz Kobus. – Faktycznie na poziomie samorządu lokalnego pojawiają się najlepsze pomysły i sugestie, ale pojawiają się także problemy. Zgłaszaliśmy je panu ministrowi, a on podejmuje rękawicę. Zobowiązaliśmy się, że problemy tutaj dziś poruszane wyrazimy także w formie pisemnej. Chodzi o to, by można było je przekuć na realne działaniastwierdził Bartosz Kobus.

Nasi samorządowcy w kwestii konkretnych uwag sugerowali ministrowi przede wszystkim potrzebę w zakresie przyspieszenia prac oraz zwiększenia środków na działanie spółdzielni i klastrów energii. – Będziemy występowali z wnioskiem do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej o zwiększenie alokacji środków w ramach tego programu – zapewnił minister.

 

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%