Zamknij

IX Plenerowe Spotkanie w ruinach Kościoła Św. Marcina w Gryżynie [ZDJĘCIA]

18:49, 09.09.2024 Milena Waldowska Aktualizacja: 18:36, 15.09.2024
Skomentuj

Już po raz dziewiąty w romantycznym otoczeniu ruin kościoła w Gryżynie odbyło się spotkanie plenerowe. W tym roku zorganizowano je nieco wcześniej niż w poprzednich latach – bo na końcu sierpnia. Jak zawsze wydarzenie spotkało się z szerokim odzewem.

Spotkania plenerowe w ruinach kościoła w Gryżynie przez lata dorobiły się stałego grona sympatyków i mimo, że wydarzenie nie jest szeroko reklamowane, frekwencja zawsze dopisuje. Tak samo było w tym roku, choć termin który wybrano, czyli sobotę, 31 sierpnia obfitował w wiele innych wydarzeń. Gdyby nie one, frekwencja z pewnością byłaby jeszcze wyższa.

Z drugiej strony w sierpniu pogoda jest z reguły korzystniejsza na plener, tym bardziej, że kościół usytuowany jest w środku pola, gdzie wieczorami szybko nachodzi wilgoć. Z uwagi na to, termin był korzystniejszy, a ponadto zdecydowano się także na nieco wcześniejszą godzinę, także przyjaźniejszą.

Tegoroczne spotkanie zatytułowane było „Jedna Europa – wiele tradycji”. Na początek wartki i jak zawsze interesujący wykład o Europie wygłosił dr Emilian Prałat. W swoim wystąpieniu na wstępnie przypomniał genezę powstania Unii Europejskiej. Następnie skupił się na kwestiach łączących Europejczyków, ale także zwrócił uwagę na różnorodność naszego kontynentu składającego się z 46 państw, 100 narodów i ponad 130 języków. ­– Trzeba chronić to co mamy wyjątkowego. Wspólny mamy korzeń, który wypuszcza jeden pień, ale z tego pnia mamy wiele gałęzi i wiele owoców. Tymi owocami się syćmypodsumował dr Emilian Prałat.

[FOTORELACJA]2940[/FOTORELACJA]

Po wystąpieniu prelegenta nastąpiła druga część wieczoru, czyli koncert. Tym razem przed publicznością stanęło dwoje świetnych śpiewaków – różnorodna Katarzyna Zawada i tenor Przemysław Radziszewski. Artyści zabrali słuchaczy w podróż po muzycznym świecie, przede wszystkim europejskim prezentując różnorodne utwory i gatunki muzyczne.

Po uciechach dla intelektu oraz dla duszy, przyszedł czas na trzecią odsłonę wieczoru, czyli przyjemność kulinarną. Uczestnicy wydarzenia mogli uraczyć się smakołykami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich z Nowych Oborzysk, Starych Oborzysk Pianowa, Bonikowa i Wyskoci oraz przez wolontariuszki. Istniała także możliwość zakupu oryginalnego rękodzieła czy lawendowych drobiazgów. W przygotowanie miejsca zaangażowanie byli z kolei m.in. strażacy z OSP w Gryżynie.

Uczestnikom spotkanie bardzo się podobało, a jedyne krytyczne uwagi były związane ze złym stanem drogi dojazdowej do ruin od strony Gryżyny. Droga jest rzeczywiście bardzo wyboista.

Organizatorami wydarzenia były Gmina Kościan i Centrum Rozwoju Gminy Kościan.

 

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%