Zamknij

Przedstawienie uczniów ze szkoły "Łejery"

02:21, 07.03.2019 Redakcja Aktualizacja: 02:21, 07.03.2019
Skomentuj
W KOK-u został pokazany spektakl zatytułowany ,,Sokoli z Possadowsky Strasse" o Powstaniu Wielkopolskim. Przedstawienie przygotowane przez uczniów poznańskiej szkoły podstawowej obejrzeli kościańscy uczniowie.

Szkoła Podstawowa nr 83 "Łejery" im. Emilii Waśniowskiej realizuje autorski program, którego podstawowym założeniem jest wychowanie oparte na obcowaniu ze sztuką i zabawa w teatr. Programowo placówka kultywuje szacunek dla poznańskich tradycji, w tym również gwary, czego wyrazem jest nazwa szkoły - "Łejery" zrozumiała tylko dla mieszkańców Wielkopolski.

Uczniowie 7 klasy tej szkoły pokazali przedstawienie, którego akcja rozgrywa się w Poznaniu, w okresie poprzedzającym Powstanie Wielkopolskie,  na podwórzu przy Possadowsky Strasse  (dzisiejsza Mostowa) 15 w Poznaniu.  Życie podwórka obserwuje niemiecki chłopiec, Michel Biebrach, którego rodzice mieszkają w domu  należącym do polskiego przedsiębiorcy Jana Drygasa.  Na podwórku wspólnie bawią się dzieci polskie, niemieckie i żydowskie

Najlepszym przyjacielem Michaela Bierbacha jest Szymko (Przemek), wnuk Jana Drygasa.  Michael nie rozumie dlaczego musi wyjechać z Poznania i dlaczego szczera przyjaźń z Przemkiem musi się skończyć, gdy wybuchają pierwsze strzały Powstania Wielkopolskiego. 

Przedstawienie powstało na motywach książki Michaela Biebracha "Pirogen und Pistolen". Autorem scenariusza i reżyserem jest Katarzyna Bruzzanese.

Scenografia: Karolina Staśkiewicz Krzak
Opracowanie muzyczne: Arkadiusz Styszyński
Konsultacja historyczna: Katarzyna Moskiewicz

Fot. Bogdan Ludowicz

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%