Zamknij

"Konstytucja" - widowisko muzyczno-teatralne online

15:50, 03.05.2020 Milena Waldowska Aktualizacja: 03:39, 04.05.2020
Skomentuj
To projekt, który został stworzony specjalnie na potrzeby Święta Konstytucji 3 Maja, nagrany w czasach epidemii. Pokazuje Kościan i okolice od świtu do zmierzchu, a materiał muzyczny przygotowały artystki z Poznania, Gdańska i Bydgoszczy.

Widowisko przygotował Kościański Ośrodek Kultury. W jego realizacji brali udział pracownicy ośrodka, aktorzy Kościańskiego Teatru Kameralnego oraz zaproszeni artyści. Pomysłodawcą całości jest Janusz Dodot, dyrektor KOK-u.

Punktem wyjścia dla spektaklu jest konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku. To jednak jednocześnie propozycja refleksji nad dzisiejszą Polską. W warstwie słownej znalazły się teksty Jana Pawła II i księdza Jerzego Popiełuszki. - Jeszcze niedawno ich głosy dla nas Polaków były znaczące. Byli autorytetami, na spotkania z nimi przychodziły tłumy. Dziś te autorytety odstawiliśmy do lamusa albo wybieramy z ich słów tylko to, co nam odpowiada - mówi Janusz Dodot.

W tle usłyszymy piękną muzykę m.in. Mozarta, Bacha, Chopina, a także wokalizy operowe w wykonaniu zaproszonych artystek: pianistki Agnieszki Karpińskiej, skrzypaczki Magdaleny Mateji oraz sopranistek - Joanny Sobowiec-Jamioł, Natalii Krajewskiej-Kitowskiej i Emilii Osowskiej. Część z nich występowała jakiś czas temu w Kościanie i stąd ich udział w przedsięwzięciu. Materiały muzyczne, pokazane w przedstawieniu były zarejestrowane wcześniej, ale część z nich została nagrana wyłącznie na potrzeby tego projektu. Celem było zachowanie spójności.

Uzupełnieniem dla warstwy tekstowej i muzycznej są zdjęcia z Kościana i okolic. Pojawia się m.in. cmentarz, fara, a także pola i łąki okalające miasto. - To jeden dzień z życia Kościana, w którym w okresie epidemii musimy teraz przebywać. Tak więc to nasze kościańskie widowisko, ale też polskie, a w dzisiejszym świecie z pandemią nawet uniwersalne - podsumowuje reżyser.

Trzeba przyznać, że zapowiedź brzmi bardzo zachęcająco. Premiera 3 maja o godzinie 17.00.

[YT]0BSLURV6QVM[/YT]
(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%