Zamknij

Gala jubileuszowa Chóru Męskiego Arion

09:02, 17.11.2019 Milena Waldowska Aktualizacja: 17:21, 19.11.2019
Skomentuj
Koncert jubileuszowy z okazji 95-lecia działającego w Kościanie chóru odbył się w sobotę w Kościańskim Ośrodku Kultury. Poza występem jubilata i gości podczas wydarzenia pojawiło się wiele wspomnień, a także podziękowań, życzeń i gratulacji.

Gala przeplatana była występami artystycznymi z częścią oficjalną. Arion na scenie pojawił się dwukrotnie śpiewając za każdym razem po pięć różnych pieśni, w tym melodie ludowe, klasyczne i filmowe. Ponadto gościnnie wystąpił dziecięco-młodzieżowy zespół wokalny Voice Studio działający w Kościańskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Darii Kaczór-Boś. Zespół w krótkim recitalu zaprezentował kilka piosenek polskich i angielskich w podziale na poszczególne grupy wiekowe. Podczas tego występu pojawił się płacz jednej z dziewczynek reprezentujących najmłodszą grupę, prawdopodobnie spowodowany pomyłką w tekście, ale nadał on tylko kolorytu występowi i wzruszył zgromadzonych.

Istniejący od 1924 roku chór Arion ma bogatą historię. Przewinęło się przez niego wielu chórzystów, a także dyrygentów i prezesów. Wspomnienia z przeszłości przytaczane były przez prowadzącego galę Arkadiusza Wesołka, ale także przez fotografie pojawiające się na ekranie umiejscowionym na scenie. - Chór Męski Arion należy do historii i teraźniejszości kultury muzycznej Kościana. Żywię nadzieję, że należeć będzie też do przyszłości - mówił prezes Arionu, Bronisław Frąckowiak. - By tak się stało, ważne jest, by nasze szeregi zasilili nowi chórzyści. Dlaczego mieliby to uczynić? Ano dlatego, że śpiew chóralny łączy, a nie dzieli. Ponieważ uczy wspólnej pracy i bycia  grupie. Ponieważ podczas prób czy koncertów zatrzymuje się czas, zapominamy o pracy, polityce i problemach tego świata. Zanurzamy się w piękny świat muzyki i dźwięków.

Dziś Arion tworzy 19 chórzystów, a prowadzi go Janusz Maćkowiak. Próby chóru odbywają się we wtorki o godz. 18.00 w byłym kolegium Uniwersytetu UAM przy ul. Bernardyńskiej 2 w Kościanie. Podczas gali wręczono odznaczenia chórzystom. Za zasługi na rzecz rozwoju amatorskiego ruchu muzycznego honorowe złote, srebrne i brązowe odznaki oraz dyplomy przyznał  chórzystom Zarząd Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr w Lesznie.

Nie mogło zabraknąć również podziękowań i gratulacji. Na ręce prezesa Bronisława Frąckowiaka oraz dyrygenta Janusza Maćkowiaka złożyli je przedstawiciele władz samorządowych Kościana i powiatu kościańskiego oraz zaprzyjaźnionych chórów i orkiestr Ziemi Kościańskiej.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%