Kamila Woźna i Jakub Kluczyński to specjaliści pielęgniarstwa chirurgicznego i eksperci leczenia ran różnego pochodzenia. Pracują na oddziale chirurgicznym kościańskiego szpitala oraz w Poradni Stopy Cukrzycowej, a także prowadzą prywatny gabinet, w którym leczą rany i zajmują się zdrowiem kończyn dolnych. Wygłaszają także wykłady dotyczące tematyki zdrowia dla seniorów. Leczą, pomagają i uświadamiają.
Kamila Woźna i Jakub Kluczyński to duet pielęgniarski z powołania. Kochają swoją pracę i pacjentów. Mogą mówić o niej godzinami. Są ekspertami od leczenia ran, a tych w Polsce jest wciąż niewielu. Dowodem na to jest m.in. ich udział w licznych konferencjach, na które są zapraszani. Na początku czerwca zostali laureatami pierwszego ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”. Otrzymali tytuł Ambasadora profesjonalnej terapii ran.
Ich droga kształcenia do tego, by stać się ekspertami była długa. Oboje najpierw ukończyli licencjat z pielęgniarstwa na leszczyńskiej uczelni, a następnie studia magisterskie z pielęgniarstwa w Poznaniu. Ponadto pani Kamila kształciła się dodatkowo jako podolog oraz ma skończone zarządzanie w podmiotach leczniczych. Pan Kamil pracował z kolei w szpitalu im. Franciszka Raszei w poradni stopy cukrzycowej. Oboje mają za sobą także pracę w prywatnej klinice chorób żylnych i tętniczych w Poznaniu. Tam zdobyli duże doświadczenie postępowania z pacjentami z chorobami naczyń tętniczo-żylnych w nogach. Z kolei doświadczenie w pracy przy ranach zdobywali pracując m.in. z dr. n. med. Piotrem Liszkowskim.
– Szkoliliśmy się pod okiem najlepszych specjalistów w tematyce ran w Wielkopolsce, a może i w kraju. Wyszkolenie w tej branży zajmuje kilka lat. To są bardzo rozległe kwestie, które trzeba poznać. Dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy ekspertami – mówi Jakub Kluczyński.
Jednym z aspektów ich pracy są spotkania z seniorami, najczęściej w klubach seniora. – Zaczęliśmy od takiego podstawowego wykładu – „Zadbaj o swoje nogi, niech niosą cię przez całe życie”. W ramach tych spotkań mówiliśmy przede wszystkim o kilku jednostkach chorobowych. Potem okazało się, że jest tak duże zainteresowanie i problem zdrowia wśród seniorów, że stworzyliśmy całą gamę wykładów dotykających różnej tematyki, nie tylko oscylującej wokół nóg i ran. Mówimy o depresji senioralnej, wspomaganiu osoby leżącej, a także o demencji i chorobie Alzheimera. Nie opowiadamy przy tym podręcznikowo, ale życiowo. Na bazie własnych obserwacji na szpitalnych oddziałach – tłumaczy Kamila Woźna.
Podczas takich spotkań istotnym aspektem jest uświadamianie. Starsze osoby w profilaktyce zdrowotnej bazują często na wiedzy sprzed 30 lat. – Panuje powszechne przekonanie, że na starość nogi po prostu bolą i już. To jest jeden z najgorszych mitów. Zawsze jest jakiś powód. To może być kręgosłup, problem z koślawością stawu skokowego. Wystarczy czasami zastosować odpowiednie wkładki do butów czy pójść do fizjoterapeuty. Trzeba to po prostu sprawdzić i znaleźć przyczynę – wyjaśnia pani Kamila.
Dużym problemem w Polsce są amputacje nóg. Z różnych powodów. Zapchania tętnic, miażdżycy, ale też ran, stopy cukrzycowej. Tymczasem według krajowych wyliczeń, 70-80 procent z tych zabiegów można by uniknąć. Czasami faktycznie, na ratunek jest już za późno, ale zdarza się też, że lekarze zbyt pochopnie doradzają to pacjentom. – Nogę można amputować zawsze. Często jednak lepiej podjąć trud jej leczenia. Pomagamy w tym pacjentom lub kierujemy do odpowiednich specjalistów – mówi pan Jakub.
Poza pracą w przychodni i poradni, pielęgniarze prowadzą prywatny gabinet. Otworzyli go przede wszystkim dlatego, by być bardziej dostępnym dla pacjentów. Na oddziale chirurgii zajmują się bowiem głównie pacjentami pooperacyjnymi, a w Poradni Stopy Cukrzycowej osobami stricte z tym problemem. Poza tym poradnia działa tylko raz w tygodniu. Tymczasem w przypadku stopy cukrzycowej często jest potrzebne szybkie działanie.W gabinecie leczą pacjentów z różnymi problemami. To osoby z neuropatią cukrzycową, ale też osoby z niewydolnością żylną, problemami podologicznymi, a przede wszystkim ranami różnego pochodzenia i na różnych częściach ciała, nie tylko na nogach.
– Prowadzimy terapie dostosowane do problemu pacjenta, jeśli jest taka potrzeba kierujemy ich do odpowiednich specjalistów lub z nimi współpracujemy. Stosujemy różne metody leczenia, w tym te najnowsze i dostępne do niedawna tylko w szpitalach. To m.in. terapia podciśnieniowa, laseroterapia, biochirurgia, tropokolagen. Chcemy dać jednak jak najszersze możliwości pacjentom, by niekoniecznie musieli jeździć do specjalistycznych klinik, ale mogli skorzystać z terapii nawet w małym Kościanie. Terapię dostosowujemy przy tym do możliwości finansowych pacjentów – mówi Jakub Kluczyński.
Jego koleżanka dodaje, że choć na brak pacjentów nie narzekają, wciąż w samym Kościanie wiele osób nie wie o ich działalności. Stąd też starają się ją nagłośnić, by jak najwięcej osób potrzebujących mogło skorzystać z pomocy. Zaczęli też prowadzić konto na Facebooku.
RANNY ŚWIAT OPIEKA PIELĘGNIARSKA
Gabinet w Centrum Medycznym, ul. Nacławska 15
tel. 530 398 805 (Kamila), 794 170 044 (Jakub)
www.facebook.com/RannyŚwiatKlucz-do-rany
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz