Obchody Dnia Bibliotekarza w kościańskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

8 maja rozpoczął się Tydzień Bibliotek, a ponadto tego dnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie w czwartek, 12 maja odbyła się z tej okazji uroczystość.

Wydarzenie odbyło się w kameralnej, miłej atmosferze, a udział w nim wziął burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz oraz wicestarosta powiatu kościańskiego Dorota Słowińska. Nie mogło także zabraknąć pracowników kościańskiej biblioteki pod przewodnictwem dyrektora Dariusza Łukaszewskiego oraz gości z bibliotek publicznych z Czempinia wraz z dyrektor Katarzyną Hohorek i z Krzywinia pod egidą dyrektor Jolanty Bilskiej.

Zgromadzonych powitał dyrektor Dariusz Łukaszewski, po czym głos zabrał burmistrz Piotr Ruszkiewicz. – Chciałbym podziękować za duży trud i wysiłek na rzecz szerzenia pasji czytania książek, bo w dobie elektronizacji, szybkiego życia, czasami trudno zatrzymać się nad książką. Szczególnie ludziom młodszym. A Wy dokładacie wszelkich starań, żeby tą pasję do książki przekazywać i myślę, że udaje się wam to bardzo dobrze. Tym bardziej więc zasługujecie na szacunek i uznanie powiedział do zgromadzonych burmistrz.

Gratulacje i życzenia w imieniu swoim oraz starosty Henryka Bartoszewskiego złożyła również wicestarosta. – Państwa praca i atrakcje przyciągające dzieci i dorosłych sprzyjają budowaniu więzi z książką i odkrywaniu prawdy, którą podkreśla tegoroczne hasło „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Życzymy Wam odkrywania prawdy i przyciągania czytelników w różnym wieku w nieznany jej świat. A z okazji święta życzymy satysfakcji z pracy, ze spotkań, różnych pasji do wykonywania pracy, która daje świadomość, że przyczyniacie się do rozwoju marzeń i wyobraźni – mówiła wicestarosta Dorota Słowińska w imieniu swoim i starosty.

Uroczystość była także okazją do podsumowań związanych z codziennym funkcjonowaniem kościańskiej książnicy, która pełni również rolę biblioteki powiatowej. Zwrócono uwagę nie tylko na rolę związaną z wypożyczaniem książek i czytelnią, ale także na bogatą ofertę biblioteki opierającą się na spotkaniach autorskich, klubie czytelnika, organizacją różnych wydarzeń czy też licznymi propozycjami dla najmłodszych, w tym wyjść poza biblioteczne mury. O charakterystyce kościańskiej biblioteki mówiła instruktor Barbara Leśniak, a o księgozbiorze i oferowanych propozycjach Hanna Kaczmarek, szefowa działu dla dorosłych. Z kolei charakterystykę oddziału dziecięcego i jego działania omówiła Joanna Markiewicz kierująca oddziałem dla dzieci.

Po prezentacjach goście zostali zaproszeni do skosztowania przygotowanego specjalnie na tę okazję tortu, który pokroił burmistrz. Był to także czas do wymiany przy kawie wzajemnych zawodowych doświadczeń. Ponadto z okazji Tygodnia Bibliotek znany z filmowych prezentacji duet pań bibliotekarek w osobach Barbary Leśniak i Magdaleny Bartkowiak przygotował krótkie filmiki dostępne na stronie internetowej biblioteki przedstawiające kolejno najsłynniejsze biblioteki świata. Codziennie w Tygodniu Bibliotek prezentowany jest nowy filmik.

Fot. Milena Waldowska