Noc Bibliotek wirtualnie i „w realu”

Choć nazwa wydarzenia kojarzy się z nocą, Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie przez całą sobotę zaprasza dzieci i dorosłych do uczestnictwa w różnych wydarzeniach. Wiele z nich odbędzie się online, ale można również odwiedzić bibliotekę bezpośrednio.

Tegoroczna edycja Nocy Bibliotek odbywa się pod hasłem „Klimat na czytanie”, a kościańska książnica przygotowała moc atrakcji.

Biblioteka czynna jest dziś już od 8.00, a będzie otwarta do 20.00.  Do godz. 15.00 czekać będzie Dział Zbiorów dla Dorosłych, a od godz. 15.00 książnicę mogą odwiedzać dzieci. Kto zdecyduje się przyjść, będzie mieć okazję obejrzeć specjalną instalację ,,Czytamy naturę’’, która zdobi biblioteczny korytarz i wypożyczalnię. O godz. 13.00 w bibliotece spotka się Dyskusyjny Klub Książki.

Reszta wydarzeń odbędzie się już w sieci. Wprawdzie planowano jeszcze przeprowadzić formę edukacji przyrodniczej w Parku Miejskim dla najmłodszych, ale niezbyt optymistyczne prognozy pogody, a także poważna sytuacja epidemiologiczna sprawiły, że zdecydowano się przenieść wydarzenie na bardziej sprzyjający termin.

A co w internecie? Będą dwie premiery dla dorosłych. O godz. 16.00 i 20.00 zaplanowano specjalny wykład dra Emiliana Prałata zapowiadający szósty sezon cyklu ,,Z historią przy kawie”. O godz. 18.00 rozpocznie się internetowe spotkanie z Jolantą Bartoś, autorką książek „Niepokorna” (2016), „Jad” (2017), „Fatum” (2018), „Obłęd” (2018), „Uwięzieni w Galerii Lochy” (2018).

Z kolei Oddział dla Dzieci przygotował dla najmłodszych czytelników premierę łotewsko-polskiego filmu ,,Jakub Mimmi i gadające psy’”, opartego na niewydanej jeszcze w Polsce książce, w reżyserii Edmundsa Jansonsa. Będą go mogły obejrzeć dzieci, które zapiszą się na listę i otrzymają specjalny link do seansu domowego.

Ponadto z okazji Światowego Dnia Drzewa Oddział dla Dzieci ogłosił konkurs fotograficzny zatytułowany „Najpiękniejsze drzewo mojego miasta”. Skierowany jest on do młodzieży w wieku 10-15 lat. Zadaniem uczestników jest wykonanie zdjęcia drzewa w Kościanie wraz z informacją o jego lokalizacji.

Transmisje online dostępne będą na bibliotecznym kanale YouTube, na stronie www.biblioteka.koscian.pl i na profilu facebookowym biblioteki.